Aripiprazol versus Tiaprid

rady, tipy, zkušenosti
Jakub

Re: Aripiprazol versus Tiaprid

Příspěvek od Jakub » čtv 27. led 2011 11:53:52

Dobrý den Soňo,

s Aripiprazolem žádné osobní zkušenosti nemám. I kdybych s ním měl dobrou zkuěšnost, třeba se naztahuje na Váš případ. Mám ale diskutabilní zkušenosti s Tiaprou a vůbec s diagnózou a „ošetřením“ TS v širokém kontextu. Bill Gates udělal medicíně ohromnou službu tím, že inicioval informační dálnici. Tím máte rychlý přístup k informaci z celého světa, pokud ji umíte kriticky třídit. Je to ohromná databáze lidského vědění a zkušeností. Světoví lékaři pacientem nepohrdají a nepodceňují jeho IQ (a pacient jim za to doktorský diplom nesebere, naopak si jich začne vážit a spolupráce lékař – pacient se dostane na úplně jinou úroveň). Pohled na celosvětový web ukazuje též kritický vztah k Tiapridu a nadějný vztah k Aripiprazolu. Ale nutno být opatrný a obezřetný a mít na pomoc odborníka. To je asi též důvod, proč se brňěnská psychiatrická klinika těmito medikamenty zabývala ve výše uvedeném článku a referuje předběžné výsledky. Mohu vám tedy jen doporučit: najděte si lékaře, se kterým si můžete povídat na takovéto úrovni. Těžko se hledá. Až ho najdete, budete úplně někde jinde (a hlavně si ho nespleťte s tím, kdo se mu jen podobá). Good luck.

Jakub

Soňa

Příspěvek od Soňa » sob 29. led 2011 8:18:48

Dobrý den Jakube,
jak jsem četla článek doktorky Drtílkové z Brna, pochopila jsem, že lék Abilify je možné napsat i dětem. Proto bylo pro mě velké zklamání, když mi včera doc. Malá v mailu napsala, že je to velmi drahý lék, s kterým tedy mají dobré zkušenosti, ale je pouze pro dospělé. Vy máte přehled, jak se k tomu staví ve světě, zmiňují se i o léčbě dětí? Já už jsem z tohoto znechucená - nevím, zda se mi podaří sehnat kvalitního psychiatra pro syna, který bude ochoten mu předepsat i dražší lék, když by mu mohl pomoci. Díky Soňa.

Jakub

Příspěvek od Jakub » sob 29. led 2011 20:14:00

Dobrý den Soňo,
Různá pracoviště mohou dojít k různým závěrům. Ke zkušenosti brněnského pracoviště ovšem přišli i mnozí jiní, např. mezi mnohými též Professor Dr. med. Mathias Bartels, Universitätsklinik für Psychiatrie und Psychotherapie Tübingen, viz jeho článek v němčině:
http://www.tourette-gesellschaft.de/dow ... artels.pdf
(ne každý německý profesor je nutně úplný blb).

Tvrzení „je to drahé“ a zároveň „pouze pro dospělé“ se mi nelíbí přinejmenším svou nekonzistentností. Předpokládá totiž znalost vaší ekonomické situace a vašeho žebříčku hodnot. Třeba jste dolarová milionářka. Nebo jste chudá jako kostelní myš, ale ráda vyhrabete všechny zdroje, abyste pomohla svému dítěti.

Mně se ten brněnský článek líbil především svým důrazem na diagnózu a vůbec seriózním uspořádáním. Troufám si odhadnout, že malý důraz na individualizaci „v zacházení s tiky“ je největším problémem. Měl bych pro Vás jeden tip. Zkuste přímo zatelefonovat MUDr. Pavlovi Theinerovi. Dr. Theiner je podle webu relativně čerstvý PhD a dost možná je právě takový „světový“ doktor, o jakém jsem psal v minulé reakci na Váš podnět (ale já ho opravdu neznám); je Vaším domácím úkolem to poznat. Druhý (mladý) autor typicky celý projekt dělá a profesor projekt umožňuje a zastřešuje (to je též hodně). Možná v Dr. Theinerovi najdete přesně toho, kdo vás „posune někam jinam“.
Jakub

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » sob 29. led 2011 22:50:22

Jakube,
myslím si, že výrokem - ten lék je drahý - neměla paní doc. na mysli naši (rodičovskou) kapsu, ale tu pojištěneckou, která dělá na doktory tytyty, když od ní čerpají drahé léky. Čili ještě větší mínus pro ni. Dnes jsem dostala kontakt na psychiatra z Prahgy 6, který má prý dost znalostí o TS, osobní zkušenost nemám. Zároveň znám paní dr. psychiatričku z Prahy, ke které jsem chodila několik let s dětmi a byla spokojena. Je ochotna o lécích diskutovat a naslouchat. Kdybyste někdo chtěli kontakt, dodám. Jsou období, kdy to bez léků nejde, pak je prima vědět, že se můžu na někoho obrátit.

Soňa

Příspěvek od Soňa » ned 30. led 2011 12:58:43

Děkuji za reakce.
Já samozřejmě najednu stranu chápu tlak pojišťovny, na druhou jde o moje dítě a když existuje lék, který by mu mohl pomoci a zkvalitnit život (což tak být může a zároveň nemusí, chytám se opět stébla), nerozumím tomu, proč to nezkusit. Něco jiného by bylo, kdyby to byl lék, svým složením naprosto nevhodný pro děti, tak bych se o to tak neprala. Děkuji za případné kontakty na kvalitní psychiatry - Prahu máme dvě hodiny cesty, jsme ze západu Čech, tak by to nebyl až takový problém. Díky a hezkou neděli.

Andrea

Příspěvek od Andrea » pon 31. led 2011 8:31:40

Já to teda nechápu.
Se zájmem jsem si přečetla o Aripiprazolu, protože by to mohl být lék vhodný pro to naše nesnášenlivé dítko, které ze všeho chytá křeče nebo má trávicí problémy a pak se dozvím, že dětem se to nedává?
Vždyť v té kauzistice byla uvedena 8-mi letá dívenka! Jestli to Soňo není tím, že nemáte ani určenou diagnozu a vlastně se neví s čím se bojuje... a pokud dosud na nic nereagoval.
No. My jdeme k psychiatře v půlce února a o tento lék se budu u paní dr. více informovat.
Rozhodně bych se Soni nevzdávala jen tak. Normálně bych i zavolala na pojišťovnu. A nevím u které jste, ale případně bych obvolala i jiné...někdy je opravdu problém ve zdravotní pojišťovně...
Jinak my nastartovali pokus č. 2 s dlahami, tak na nás myslete.

Jakub

Příspěvek od Jakub » pon 31. led 2011 9:41:06

Dobrý den Andreo (a ostatní),

s tou diagnózou jste udeřila hřebíček na hlavičku. Slovo syndrom znamená (viz slovník), že máte jev, pro který neznáte příčinu. Ne, že by ta příčina neexistovala, ale vy (resp. lékaři) ji neznáte. Lékaři tím, že mluví o syndromu, přiznávají, že neznají příčinu, protože ji nenašli, nebo ji nenašel ještě žádný lékař (ne, že neexistuje). Ta příčina může být u každého jiná a když se najde, tak může být adresovatelná. Může to být třeba otrava těžkými kovy, nebo vás kdysi štípnul nějaký druh komára, nebo mnoho jiných příčin a jejich kombinace. Proto v německu lékaři obvykle dlouho váhají s diagnózou TS, a mnozí prostě dlouho hledají příčinu (viz můj příšpěvek o diagnóze, který překvapivě zůstal bez odezvy. Už to ukazuje na to, jak lidé diagnózu podceňují). Například náš „TS“ a TS u paní Pavlíny jsou dvě naprosto odlišná zvířata (třeba jako nosorožec a sousedovic stračena). Nám byl diagnostikován TS po dvaceti minutách samomluvy jednoho lékaře z jednoho renomovaného TS pracoviště a nasazena koňská dávka (200 mg) Tiapry. Teď jsme z té Tiapry skoro vycouvali (to se musí pomalu). Pro pacienta je to ohromná úleva (tedy to vycouvání z Tiapry). Mám silné podezření na úplně jinou diagnózu, kterou by lékaři pravděpodobně nenazvali TS a velmi pravděpodobně na ni nenasazovali Tiapru. Jsem tedy ve spolku TS spíše omylem. Možná je nás tady více omylem.

Jakub

Andrea

Příspěvek od Andrea » pon 31. led 2011 13:35:51

Dobrý den Jakube,
my máme to "štěstí", že náš synáček je naprosto jasným Tureťákem díky vyřvávání koprolálií. Plus samozřejmě další miliarda tiků a komorbidních poruch. Podle něj by se daly psát učebnice.
My možná na něco kápli. Teda my ne, ale jistý americký ortodontista, který svou metodou vyvrací všechny možné dosud publikované hypotézy a způsoby léčby. Uvidíme nakolik budeme mít štěstí a tahle metoda našemu klukovi pomůže.

Jakub

Příspěvek od Jakub » pon 31. led 2011 15:59:33

Tak to je zajímavé. Já myslel, že ortodontista dělá rovnátka na zuby. Člověk se pořád učí.

Soňa

Příspěvek od Soňa » pon 31. led 2011 16:56:38

Dobrý den všem.
Ano Andrej, diagnózu TS zatím nikdo nevyslovil. Ale na neurologické klinice v Olomouci, kde už nám 2x píchali botox, pan doktor napsal jednoduchý motorický tik. Nicméně já si stejně myslím, že jde o TS. On pan doktor v Olomouci říkal, že právě TS se píše, až když dítě má koprolálie. Tak nevím. Objednala jsem nás k psychiatře tady u nás, jdeme až v březnu. Doufám ale, že nám Abilify napíše. Chci to zkusit.
Je ale zajímavé - Filip je teď už druhý den nemocný, má teploty. Vždy když není ve své kůži vůbec netiká. Máte to někdo taky tak?
Jakube, mohla bych Vás požádat, jestli Vám to není proti srsti, abyste nám blíže popsal Vaši situaci? Příliš nechápu s kterou jinou dg by se TS mohl zaměnit.. Děkuju.

Odpovědět