Aripiprazol versus Tiaprid

rady, tipy, zkušenosti
Jakub

Aripiprazol versus Tiaprid

Příspěvek od Jakub » sob 22. led 2011 14:57:57

Rád bych v tomto příspěvku upozornil na lék Aripiprazol a zároveň bych se rád kriticky zmínil o léku Tiaprid (v Čechách Tiapra).
Tiapra je v Čechách snad jediný oficielně posvěcený lék na TS. Já s ním mám špatné zkušenosti ze dvou důvodů:
- Vedlejší účinky byly výrazné
- Tiky se brzy vrátí (máte pak tedy výrazné vedlejší účinky i tiky)
Zajímavé je, že stejné výhrady mají i mnozí pacienti (viz např. největší evropské TS forum http://www.tourette.de ) a s nimi mnozí lékaři. Anglosaský lékařský svět (USA, Anglie, Kanada) se od Tiapridu naprosto distancuje. Jsou různé cesty, jak se může v dnešním komercializovaném světě lék státi „oficielním“.
Rád bych upozornil na jiný lék, který se jeví jak u lékařů, tak i u široké TS veřejnosti jako perspektivní. Jedná se o Aripiprazol. O tomto léku se můžete dočíst např. v:
Česky: http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=40
Německy : http://www.tourette.de/ts_forum/showthr ... #post46981
(nevím, jestli vás system pustí k této referenci bez registrace na portal http://www.tourette.de)
Toto vlákno jsem založil jako prostor pro popis zkušeností s Tiaprou a Aripiprazolem.

Lda
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Aripiprazol versus Tiaprid

Příspěvek od Lda » sob 22. led 2011 20:31:23

Velice zajimave Jakube.

Posledni 4 mesice mam velmi tezke obdobi a temer se mi nedari potlacovat tiky. A jako vzdy v takovych to spatnych obdobich zvazuji jestli mam zkusit medikaci nebo ne.

Proto bych se rad zeptal jak je na tom Aripiprazol a alkohol?

Dalsi vec ovlivnuje tento lek nejak vnimani? Takze by napriklad nebylo mozne ridit auto?
Ladislav Vydra - administrátor webu
www.ladislavvydra.com

Jakub

Příspěvek od Jakub » ned 23. led 2011 18:40:29

Lda: Aripriprazol se podle zběžného pohledu do literatury může s alkoholem snášet dost dobře. To musí říci samozřejmě lékař, myslím odpovědný lékař, a vymezit rizika.

O Tiapride píše např. Wikipedie (já vím, to je nevěrohodný zdroj, ale podobnou, byť zkrácenou, informaci najdete např. i v návodu k Tiapře v krabičce a leckde jinde):
Tiapride is a benzamide derivative with dopamine antagonist actions similar to sulpiride. It has been used as an antipsychotic and in the treatment of various movement disorders and alcoholism.
Although it is considered as a "safe" medicine, it is, like sulpiride, strictly unrecommended to patients below 18, because of the effects it causes while the process of puberty goes on. It also has insufficient clinical data on the other side effects on adolescents.

Z čehož pro neangličtináře:
Je přísně nedoporučován pro pacienty pod 18 let z důvodu jevů, které způsobuje v průběhu puberty. Je též nedostatek klinických dat ohledně postranních efektů na adolescenty.

Lékař z renomovaného českého pracoviště ji předepíše bez mrknutí oka a jakéhokoli varování 14-letému pacientovi. Navíc tvrdí, že je to neškodný madikament a pacient ho může užívat třeba dvacet let.

Lda
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lda » pon 24. led 2011 9:41:35

No prave, ze tohle je jedna z veci ktere se obavam. Pujdu k lekari a ten mi predepise nejake svinstvo s myslenkou "zkusim to na nem treba to zabere". A to je nepripustne.

Mam chemicke vzdelani a jsem si vedom jak je lidsky organismus krehky.
Na druhou stranu uz jsem zkusil tolik alternativnich metod jak muj stav zlepsit, ze proste jedine vychodisko jsou pro mne leky...
www.ladislavvydra.com

Jakub

Příspěvek od Jakub » pon 24. led 2011 12:38:20

Ahoj Lda (navrhuji, abychom si tykali - už se docela známe),
mám takové tušení, že Aripiprazol by mohla být pro tebe trefa (jak jsem trochu poznal tvoji diagnózu). Samozřejmě je potřeba před tím udělat pořádný výzkum. Člověk musí opravdu opatrně. Pusť se do toho a já pojedu souběžně. Dej mi řekněme týden. Jinak Aripiprazol není žádná alternativní medicína, nýbrž klasická. Je o tom docela dost materiálů, čili statistická databáze je velká a ty nebudeš pokusný králík. Zdraví, Jakub

Lda
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lda » pon 24. led 2011 14:01:15

Jasne muzeme si tykat:)

Prvnim krokem bude najit lekare, ktereho budu zajimat.

Jinak chtel jsem podotknout, ze jako atypicke antipsychotikum ma Aripiprazol take vedlejsi ucinky, ale nejsou pry tak caste jako u ostatnich leku stejne skupiny.

Nicmene dekuji za tvoje rady :)
www.ladislavvydra.com

Jakub

Příspěvek od Jakub » pon 24. led 2011 15:32:04

Ahoj Lda,
to byl jen takový nápad. Prostě jsem viděl na Aripiprazol docela dost ohlasů na celém světě a zdálo se mi to docela nově datované. Tím, že se toho chytil nejspíš celý svět, databáze je velká, přestože použití na tiky je relativně mladé (alespoň to je můj pocit). Samozřejmě nechci fušovat doktorům do řemesla; dělám to jako nutné zlo a stojí mě to více času a energie, než bych chtěl. Už se mi párkrát v životě vyplatilo věřit své hlavě a nevěřit slepě různým nepochopeným a papouškovaným kecům (teď jsem se plácl přes ruku a nebudu uvádět příklady). Dobrý doktor, který je fakt nenahraditelný, vždy ocení poučeného pacienta. Pro doktora je poučený pacient klíčovým partnerem, čili ta vynaložená energie se neztratí. Zdraví Jakub

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » úte 25. led 2011 18:47:09

Zdravím,
poslala jsem panu prof. Růžičkovi část textu o tom Aripiprazolu. Můj Vojta musí léky brát, protože se poškozuje v puse a s tím nejde fungovat. Zkoušel to, ale byl z toho úplně grogy a radši jí léky než se pořád kousat. Poslala jsem to, aby se mi k tomu vyjádřil. Pan profesor má zkušenosti pozitivní. Jen mě upozornil, že tento lék smí předepsat je psychiatr. To je asi vzkaz pro tebe, Láďo. Sehnat psychiatra není problém. Ty si to musíš v sobě pořešit. Někdy jsou ale vaše (beru to podle kluků)tiky tak vyčerpávající, že asi trocha chemie zase tak neuškodí. Je to jako v životě, nic není zadarmo. Za pokus to stojí, vždyť to můžeš skončit, když se ti to nebude zdát. Takhle to dělal můj Šimon.

Peta1

Příspěvek od Peta1 » stř 26. led 2011 9:59:29

Našla jsem na internetu zajímavý článek s názvem "ARIPIPRAZOL V OFF-LABEL INDIKACI LÉČBY TOURETTOVA SYNDROMU" na tomto odkazu: http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=40
Teď koukám, že už je tento odkaz zmíněný. Každopádně mě to dost zaujalo, asi bych tento lék volila jako nejmenší zlo.
Naposledy upravil(a) Peta1 dne stř 26. led 2011 17:29:18, celkem upraveno 1 x.

Soňa

Příspěvek od Soňa » stř 26. led 2011 16:50:57

Dobrý den Jakube
mohu se zeptat, zda máte s lékem Aripiprazolem osobní zkušenosti? Článek se četl hezky, kéž by takto účinný byl. My zatím kterékoliv léky brali, nebylo to k ničemu. Napište někdo, pokud máte osobní zkušenost. Díky Soňa.

Odpovědět