Pár poznámek k diagnóze TS

jak diagnostikovat, diagnostická kritéria, postupy, zkušenosti, chyby v diagnóze, jak dlouho trvalo, než jste se vaši diagnosu dozvěděl/a?
Odpovědět
Jakub

Pár poznámek k diagnóze TS

Příspěvek od Jakub » pon 24. led 2011 11:45:20

Četl jsem si ve fóru největšího evropského tourettovského portálu http://www.tourette.de . Velmi mne zaujalo, jak se diskutující toureťáci shodli, jak zdrženlivě lékaři stanovují diagnózu „Touretteův syndrom“. Jeden z nich dokonce psal, že jsou lékaři, kteří tuto diagnózu nestanoví nikdy, protože pořád hledají pravou příčinu.

Lékaři na světových renomovaných TS portálech píší a mluví o náročnosti stanovení TS diagnózy. Ta se stanovuje zhruba takto a trvá dost dlouho:
1. Pozorování příznaků.
2. Prostudování historie pacienta a jeho rodin.
3. Především, vyloučení všeho možného, co může příznaky způsobovat. Toho je neuvěřitelně mnoho, a lékař toho musí znát pohříchu hodně, aby všechny podezdřelé vyloučil.

To možná vysvětluje obrovské rozdíly ve statistikách. Někteří lékaři tvrdí, že TS má ke 3% dětí. Jsou však lékaři, kteří tvrdí, že „pravý“ TS má kolem pár promile lidí, čili maximálně několik z tisíce. Ti první tvrdí, že TS často po pubertě sám přejde (různá procenta, např. 75%). U těch druhých k tomu neodchází tak často. Že by špatná diagnóza? Opravdová diagnóza je pak komplexní, protože TS si s sebou bere obvykle pár kamarádů.

Někdy je docela dobré znát pravou příčinu, nebo úplnou diagnózu „i s kamarádama“. Potom ji totiž můžete adresovat při ošetření. Někteří lékaři v Česku jsou na stanovení diagnózy TS opravdoví mistři. Znám jednoho doktora z jednoho renomovaného pracoviště, který stanovil diagnózu TS po 20 minutách poslouchání sebe sama, bez jakýchkoli dalších podkladů. Takových mistrů je však asi málo, ale ti neumělové z ciziny by se mohli přijít přiučit.

Na závěr si neodpustím jednu vsuvku (jak je mým zvykem), která vůbec nesouvisí s tématem. Tentokrát vás však opravdu prosím - určitě ji nečtěte. Mohlo by se mi totiž stát, že bych byl vyloučen z fóra, kde začínám mít pár kamarádů. Dokonce bych chtěl vstoupit do Atosu a udělat tam něco užitečného. Takže, moje odvážná děvčátka – bojovnice, musíte mi pak dosvědčit, že jste nic nečetly. Tady je tedy stop.
Potkají se dva kamarádi ze základky. Jeden inženýr a jeden doktor. Ten inženýr povídá, hele vole, jestli ty jsi takovej doktor jako já inženýr, tak už teda nikdy nejdu k doktorovi.
Konec vsuvky.

irena

Re: Pár poznámek k diagnóze TS

Příspěvek od irena » pon 24. led 2011 22:01:49

Dobrý večer!
Já se taky připojím.Naše paní doktorka, na kterou nedáme dopustit je paní doktorka Štěpánová a ordinuje v Šumperku.
Již jsem zmiňovala, že jsem zaskočena tím, že ne všichni lékaři dokáží diagnostikovat TS. U našeho Michala diagnostikovala TS již asi po dvou sezeních. Nejdříve nás vyslechla a podruhé objednala na EEG a pak nám stanovila diagnózu TS. Užili jsme si s jeho tiky dosti, později se přidalo i OCD. Ale na všechno jsme brali léky: Ritalin, Tiapridal...atd.Nyní užívá pouze Tiapridal na soustředění a Fevaril na OCD.Zatím mu to všechno p.doktorka nechává, protože je na internátě a učí se na stření škole a samo učení a pobyt mimo domov mu dává zabrat. Ale teď je skoro bez tiků a dokonce začal s klukama posilovat, což si myslím, je pro něj taky dobrá terapie. Tak doufám a strašně mu přeju, aby se z toho v dospělosti dostal.
A taky přeju všem, aby měli jen ty dobré zkušenosti s lékaři, jako jsme měli my.

ivos

Re: Pár poznámek k diagnóze TS

Příspěvek od ivos » stř 27. úno 2013 19:25:38

Dobry den,ja sem objednaný k p.Dr.Rektorovej do Brna a dopočul som sa že to je jediná nemocnica kde to aj operuju. Proto sa pýtam,má s tým nekdo nejaké skusenosti.Dekuju za odpoved.

Odpovědět