Dědičnost Touretteova syndromu

výskyt v rodině, riziko přenosu
Odpovědět
Jakub

Dědičnost Touretteova syndromu

Příspěvek od Jakub » ned 20. úno 2011 12:58:11

Každého, kdo má doma toureťáčka trápí jistě otázka: budou jeho děti a děti jeho dětí mít ten samý problém? A když ano, tak s jakou pravděpodobností? Starý praktik Dr. John Walkup ve své tříhodinové přednášce (viz sekce Informační zdroje) k tomu říká (volně cituji): „ Lidé se mě pořád ptají, s jakou pravděpodobností bude mít jejich dítě též TS. Já jim vždy odpovídám, že s pravděpodobností 10 až 30%. A říkám jim zároveň vdávejte se, žeňte se a mějte hodně dětí“. Konec volného citátu.

Rád bych zde upozornil na pohled, který se mi jeví zřejmým po přehlédnutí různých odkazů. Je myslím zřejmé, že celá rodina projevů (tiky, ADHD, ADD,OCD, dyslexie, bipolární poruchy, atd.) je silně dědičná, pravděpodobně více než 50%. Nedědí se však kus na kus, ale vzájemně mezi sebou. Např. otec dyslektik, který ani „netikne“ může mít dítě s tiky. Otec s tiky může mít dítě dyslektika.

Bylo by zajímavé znát tu „rodinu“ poruch celou. Zdá se, že jejím společným jmenovatelem je kmitání hladiny dopaminu (ať už jakéhokoli původu). Proto se na poruchy celé rodiny nejlépe nasazují stabilizátory dopaminu, čili atypická antipsychotika, přestože byla původně myšlena pro bipolární poruchy. Ta vysoký dopamin stlačují dolů a nízký dopamin tlačí nahoru (viz naše známé Abilify – viz sekce Farmakologická léčba).

Přes stabilizátory dopaminu jsem přišel na nejmladšího člena „naší rodiny“ – Maladaptive Daydreaming (MD) http://daydreamingdisorder.webs.com/ . Ač zřejmě staré jako lidstvo samo, toto novorozeně (lékaři ho pojmenovali v posledních asi pěti letech) nejspíše nemá ještě české jméno. Mohli bychom to volně přeložit jako „nenormální denní snění“. Příznaky vypadají zhruba následovně. Postižený žmoulá a různě otáčí v rukou nějaký předmět, přičemž se ponoří do svého „filmu“. Dělá u toho různé grimasy a má strach, aby ho při tom nikdo neviděl. U této poruchy je častá vazba na Touretteův syndrom a pomáhají na to prý docela dobře stabilizátory dopaminu, jako třeba Abilify. Tato „mladá“ porucha byla objevena díky informační dálnici. Různí lidé to začali popisovat v různých internetových komunitách, až si toho všimli i doktoři.

To vše mi připadá jako optimistická zpráva. Celá rodina poruch začíná krystalovat a začíná mít jména. Od toho už je krůček k nějakému řešení. Zde bych očekával především přírodní cesty ke stabilizaci dopaminu. Možná dojdeme k tomu, že vhodnou stravou a vhodným cvičením/rehabilitací budeme schopni odstranit dnes zdánlivě neodstranitelné, tj. tiky Touretteova syndromu a spojené příznaky.

Takže bych zakončil spolu s Dr. Walkupem. Vdávejte se a žeňte se, protože celé rodině poruch stejně těžko uniknete a protože celá rodina je dnes natolik definována, že je jen otázkou času, kdy s ní budeme umět uspokojivě zacházet.

Jakub

Pavlína Radová

Re: Dědičnost Touretteova syndromu

Příspěvek od Pavlína Radová » ned 20. úno 2011 21:08:45

Věčný hledači Jakube,
kde to pořád berete ty informace? Kéž by to šlo tak, jak píšete.

Jakub

Příspěvek od Jakub » ned 20. úno 2011 22:38:16

Ale Pavlíno, já opravdu nejsem zběsilý hledač, jako jsou třeba hráči na automatech. Jenom řeším problém své dcery, který není vůbec akademický. Samozřejmě mi s tím padne do rukou hodně zajímavých informací. Těmito otázkami se zabývají třeba též rodiče jedněch známých, kteří mají doma dyslektika nebo rodiče druhých známých, kteří mají doma mírného autistu. Dějiny poznání se vyvíjejí skokovitě. Teď myslím probíhá právě ten skok a pár lidí ve vědě i mimo vědu si to začíná uvědomovat. Koho by to napadlo, že na maladaptive daydreaming, hyperaktivitu bez tiků, silné tiky a maniodepresi (jako měl třeba Kopecký) předepíšete všem Alibify, pokud chcete zmírnit příznaky. Já si poznámky mohu psát samozřejmě pouze do svého počítače, nicméhě pro hodně lidí může být takováto informace užitečná, až velmi užitečná. Když např. rodič přistihne své dítě při maladaptive daydreaming, musí z toho být v šoku. Proto informace sdílím, aby mohly být k užitku i jiným. Jakub

asi

Příspěvek od asi » ned 20. úno 2011 22:53:06

Jakube, jste skvělý, asi jste pěkný živel, jak se tak pídíte po nových informacích, znám to podle sebe, taky to hltám, hlavně pro svou bakalářku. Nad Walkupem jsem seděla celé loňské léto, klikala jako divá a pořád to vracela, ale fakt jsem to moc nedávala s mojí angličtinou...nechtěl byste předabovat jeho přednášky? Je mi jasné, že to nejde, berte mě srezervou. Walkup je úžasný, škoda, že pro spoustu nedostižný jazykovou bariérou...sice jsou pod jeho přednáškami i prezentace, ale jsou to jen kusé informace ve srovnání s přednáškami a docela mě mrzí, že ač se snažím sebevíc, nerozumím kladeným dotazům v přednáškách, kde už to nelze vrátit a částečně odezírat...sám některé dotazy považoval za the great... ;)

Odpovědět