Tourettův syndrom a dieta.

vaše dotazy na lékaře, psychology, výbor sdružení a administrátora webu
Odpovědět
irena

Tourettův syndrom a dieta.

Příspěvek od irena » ned 07. lis 2010 17:54:19

Dobrý den!
Mám 16 letého syna a Tourettův syndrom má diagnostikován už od svých 4 let.Nyní je prvním rokem na Střední lesnické škole.
Syn má TS, je dyslektik, dysgrafik, dyskalkulik a ve 14 letech se léčil na obsese.Vše kontroloval.Nyní je stále na léčbě, ale
obsesí se skoro zbavil.Chtěla jsem se zeptat, jestli může mít vliv na zmenšení obsesí a TS změna stravy a jaká?
Snažíme se vyhýbat nápojům s umělými sladidly, dávám mu hořkou čokoládu a banány, což zvyšuje produkci serotoninu.
A zároveň jsem se chtěla zeptat, jestli je vhodné podávat přímo Serotonin v tabletkách a jaký má přímý vliv na TS.
Děkuji za odpověď a držím pěsti všem rodičům a dětem,kteří s touto nemocí zápsasí.
S pozdravem p. Irena

Pavlína Radová

Re: Tourettův syndrom a dieta.

Příspěvek od Pavlína Radová » ned 07. lis 2010 21:29:48

Já s tím nemám žádnou zkušenost, snad jiní přispějí. Pavlíny

Andrea

Příspěvek od Andrea » úte 09. lis 2010 19:29:17

Dobrý den,
nám hodně pomohla přísná dieta bez cukru. Syn ji, ale vydržel dodržovat jen 5 měsíců, ale opravdu ubylo agresivního chování a hodně se mu zlepšil i ekzém, který jej sužoval. Bohužel všichni a všechno bylo proti mě. Cukr, ten škodlivý se dává i do toho co bychom nečekali a tak jsem toto období žila v kuchyni a připravovala jen zdravé potraviny a nápoje. Byla bych vydržela navždy, kdyby se tím kluk vydržel řídit.

irena

Příspěvek od irena » úte 09. lis 2010 22:10:54

Ahoj Andreo!
Děkuji Ti za odpověď.U mě je to s tím cukrem nereálné, protože Michal je teď momentálně na internátě.
Četla jsem Tvůj blog a hlavně mě zaujala scéna s doktorkou, kdy Tě nařkla, že máš zanedbaného Filipa.
Vyprdni se na ni.Mi tedy chodíme taky ke psychiatričce už od 4 let, ale ta je výborná a mám s ní jen ty nejlepší
zkušenosti.Pokud máš 4 děti, tak Tě jen obdivuji, protože musíš být v jednom kole. A ten kdo nezažil dítě s TS,
tak nemá právo Tě odsuzovat. Náš Michal bude mít 17, tak přesně vím, co prožíváš, když píšeš o té pubertě.
Je to nekonečná psychická dřina, ale hlavně je mi líto těch dětí, protože si nikdo neumí představit, co vlastně
prožívají a jak se cítí.My jsme dotáhli kluka, tak daleko, že je na internátě v prvním ročníku střední lesnické školy.
Ale vůbec netuším, jestli to zvládne až do konce. Zatím bojuje.
Budeš-li chtít vyměnit si názory a pomoci si navzájem s klukama, tak mi napiš na meil.Já budu taky ráda,když
si vyslechnu nějakej cizí názor.Meil: irena38@email.cz

Andrea

Příspěvek od Andrea » stř 10. lis 2010 9:34:06

Ireno,
děkuju za kontakt. Budu vděčná za každou radu či jen popovídání...:)
K tomu cukru. Já psala, že všecko je proti mně. Pokud je dítě malinké je závislé na tom co mu dáš. Pokud cukr nemáš doma, dá se to. U nás to zbortily babičky, kamarádi, škola a tak...časem jsem dospěla k tomu, že to moje křečovité držení se téhle diety je možná hroší stres než to, že si čas od času dá cukr. Ale stálo mě to hodně sil. Tolik bych si přála najít něco co mu uleví. Bohužel zatím všecky naše pokusy ztrozkotávají na jeho neochotě cokoli dělat.
Momentálně jsem ve fázi hledání solidní dr. která by chápala jeho problémy s léky a fakt k nim přistoupila až nebudeme zvládat. A hlavně, která by nám poradila jak na ty jeho excesy s chováním. Hlavně vůči otci. Jakoby se snaží náš od sebe rozdělit. Poštvat proti sobě. Má "rád" jen mě a tatínek nemá nárok. Jej prostě poslouchat nebude. Má mladou asistentku a tak si vždycky voláme a hrozíme se těch jeho nápadů...i když je fakt, že se chová jako klasický puboš a zatím relativně dodržuje aspoň základní pravidla slušného chování vůči učitelům. To jsem od diety odbočila.
Tak tedy k tématu: Cukr omezuju co to jde, a hlavně se snažím vyrušit éčka a pšeničný lepek. Snažíme se mu dávat asi tak 5 porcí ovoce denně. (To i snižuje chuť na sladké) Pak dodáváme Omegu 3 (ta působí podobně jako obal na elektrický kabel. Prostě ten signál pak neulítává mimo, takže ve výsledku by mělo dojít k lepšímu soustředění a zmenšení tiků) a je pravda, že motorické tiky nemá skoro žádné. (Trápí nás hodně ty vokální...ale k tomu máme taky teorii, momentálně jsme ve fázi pokusu, tak já pak dám vědět.), lecitin (sojový granulát bez přídavných látek), vitamíny B-komplex, A,D a magnezko. Rychle teď roste a míval křeče v lýtkách.
Jo a ještě bere nově essentialle forte. Na vyčištění játry. (mělo by to uklidnit jeho ekzém- jenže to by si tu kůži nesměl pořád ojídat)
Nědo řekne, že toho do něj cpu hodně, ale bohužel žijeme v době, kdy potraviny, ani ty BIO už neobsahují takové množství minerálů a vitamínů jako kdysi a těžko udržíme ty tělíčka zdravé bez pomoci. Navíc kdysi rodiče dávali dětem lžíci rybího tuku (omega3). Pamatujete? Ono to mělo a má svůj význam.

Odpovědět