Agresivita, sebepoškozování

přidružené poruchy (hyperaktivita, impulzivita, obsese, kompulze, rituály, deprese, úzkost, agresivita, sebepoškozování, specifické poruchy učení ad.)
Pavlína Radová

Agresivita, sebepoškozování

Příspěvek od Pavlína Radová » sob 06. lis 2010 23:12:36

Moji synové (oba mají TS) se s odstupem 5 let, což je jejich věkový rozdíl jakoby kopírují. Stejné tiky, sebepoškozování v podobě rozkousaných tváří - u mladšího mnohem déle přetrvává - a co je pro mě nejhorší - agresivita, impulsivita, výbušnost, vulgarita - prostě jsou "startovací" na první šlápnutí. O tom se v popisu diagnózy moc nepíše. Je to běžné? Nebo je problém někde jinde? Na posledním setkání Atosu se toto téma mírně načalo, měla jsem z toho dojem, že snad ano.
Jak jsou školně úspěšné Vaše děti s TS? Potřebují delší čas na spánek, odpočinek? Plno otázek.....
Díky za Vaše názory Pavlína Radová

Lda
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Agresivita, sebepoškozování

Příspěvek od Lda » sob 06. lis 2010 23:43:53

Zdravim,

ja osobne jsem byl v mladi velmi agresivni. Prakticky cokoliv co mi kdokoliv rekl vedlo k okamzite impulsivni reakci.
Ale to, ze mam TS jsem se dozvedel az ve 23 takze do te doby jsem si rikal, ze to je asi po tatinkovi cholerismus. Nicmene nejak jsem to preckal. Zacal jsem si to vice uvedomovat a s agresi bojovat, ale je to tezke to ovladat. Nicmene chapu o cem je rec.
Dnes mi je velmi casto sdelovano, ze jsem uzkoprsy. Takze to beru tak, ze moje agrese se presunula od impulsivnosti k tomu, ze mam potrebu neco nekomu vytykat a vztahovat si vsechno jako utok na moji osobu.
Ladislav Vydra - administrátor webu
www.ladislavvydra.com

Andrea

Příspěvek od Andrea » úte 09. lis 2010 19:15:36

Dobrý den paní Radová,
párkrát jsme si psaly. Náš 13-ti letý je totožný vašemu popisu. Nedávno jsme absolvovali návštěvu u nové psychiatry a byl to propadák.
Vůbec nekomunikovala, nebyla ani schopná určit, zda má syn sebepoškozování (ožírá si do krve kůži na předloktí) jenže to nedělá v afektu což je dle ní další marker k určení sebepoškozování.
Když jsem ji vysvětlila jak jsme nešťastní z jeho zhoršení a že léky mu moc nepomáhaly a spíše vyvolávaly těžké křeče, začala mi vyhrožovat sociálkou a nutila mně abych mu znova nasadila léky, které jsme mu museli pracně vysadit. Na mé prosby o rady co s jeho agresivním chováním a totální neschopností a neochotou spolupracovat, s nespavostí, nesoustředěností...nereagovala. Prostě vypla zvuk. Trochu mi připomněla syna. Takže jsme tam kde jsme byli a já už se bojím zavolat nějakému dr. aby nám pomohl.
Takže za nás ano. Agresivita, sebepoškozování, nesoustředěnost, nesnášenlivost, vše sedí.

Jiří Štěpánek

Příspěvek od Jiří Štěpánek » stř 10. lis 2010 14:49:05

Také zdravím,

u mě se v pubertě objevovalo hryzání rtů až do krve, nebo štípání se do všech částí těla. Až jsem z toho měl modřiny. Co se týče výbušnosti, tak ta se u mně ukázala spíš až v dospělosti. Mohlo to být ale ovlivněné tím, že kromě chození do školy jsem žádné jiné venkovní společenské styky (tedy ty kromě rodičů) neměl, protože jsem se kvůli TS všem stranil. Až v době, kdy jsem začal více chodit do společnosti se začala objevovat i výbušnost až agresivita. Například když lidi v práci šli na oběd, a náhodou mi neřekli, tak jsem jim ztropil takovou scénu, až všichni přede mnou couvali, a pak se mi začali vyhýbat. A také jsem ve všem hledal útok proti své osobě, každé slovíčko toho druhého jsem strašně řešil jestli to není náhodou něco proti mě, a úplně jsem se z toho zacykloval, a nebyl schopen toto opustit a furt jsem to chtěl s druhými řešit. A když oni už nechtěli, opět jsem začal být vzteklý a agresivní. Třískal jsem dveřma, mlátil pěstmi do zdí, nebo rozbíjel skleničky. Když jsem to v sobě dusil, tak se to "vyvalilo" v podobě zesílených tiků či záchvatů. Sklidnilo se to až tak před rokem. Občas ještě s tím bojuju, ale už je to o poznání lepší. Sebepoškozování se projevuje nyní už jen v momentě, kdy mě rozčílí nějaká situace kterou nemohu ovlivnit (třeba když vidím jak někdo před barákem dělá binec, nebo slyším ve zprávách o nějakém příkoří). Pak si začnu silně bušit do hlavy. Nejprve prstama, což ale vždy sklouzne k bušení celou rukou, až z toho hlava začne bolet. To se ale nyní snažím vší silou ovládat, protože to ve mně vyvolává jen další větší a větší agresi, která se pak pomalu začíná měnit v začínající záchvaty. Takže se snažím pokud možno všem negacím vyvarovat, nebo si je aspoň tolik nepřipouštět k tělu. I to je jeden z hlavních důvodů, proč stále chodím pravidelně k psychologovi, s kterým na tom pracujeme.

Zdraví Jirka

Andrea

Příspěvek od Andrea » stř 10. lis 2010 15:22:35

Jiří...to je zajímavé. Filip je zase momentálně ve stavu, kdy má všecko "v paži" (a jak tak koukám je to asi lepší) a chyba je ve všech jen ne v něm a on to prostě nehodlá řešit. Někdy je to na zabití, ale možná díky tomu se ještě nezbláznil a je nad věcí. Co ho upřímně vytočí do běla jsou 3 věty: "Jdi se učit."
"Máš úkol?"
"Vysaj si pokojík." (popř. jiná domácí práce)
To pak doma lítaj koprolálie, mlácení do hlavy, řev....
Myslíte, že tyhle stavy můžou být dány i povahou? Že třeba někdo je citlivější na kritiku, nebo je cholerik a tak i TS prožívá hůř, než když je někdo flegmatik?

Jiří Štěpánek

Příspěvek od Jiří Štěpánek » stř 10. lis 2010 22:33:37

Těžko soudit. Osobně neznám žádného Toureťáka flegmatika, takže to tak nedokážu posoudit. Každopádně ty tři věty, které zmiňujete určitě vyvolávají popudlivou reakci u drtivé většiny puberťáků, to bych možná ani TS nepřisuzoval, až na ty koprolálie no. Já byl vždy poněkud více úzkostný, takže jsem vše mnohem víc prožíval. Možná povahový rys do určité míry hraje roli při intenzitě TS, ale to je spíš moje laická úvaha vycházející z toho jak to bylo u mně. V drtivé většině času se mnou doktoři pracovali spíše na psychice, než na samotném TS. A v souvislosti s psychickým rozpoložením se zmírňoval či zhoršoval i TS. Takže podle mých zkušeností je stav psychiky u TS velmi důležitý, řekl bych až zásadní. TS se sice objevuje i když je člověk v pohodě, ale není to v takovém stavu, který by ho obtěžoval. Mě osobně se TS zhoršuje ale třeba i když mi něco udělá obrovskou radost. To pak řvu jako Tarzan, a když je to něco fakt hodně a nečekaně radostného tak se dostavuje i mlácení do hlavy. Takže ono to není jen když má člověk blbou náladu, ale i když jí má veskrze pozitivní.

Lda
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lda » čtv 11. lis 2010 8:42:11

Souhlasim s Jirim co se tyce tech otazek tak to je spise pubertou. Tak by se dalo samozrejme svest vsechno na TS, ale neni to tak jednoduchy.

Jinak s tou radosti to je absolutni pravda. Chtel jsem to tu zminit jiz drive, ale nejak jsem se k tomu nedostal.
Ja kdyz mam obrovskou radost tak mam zhorsenej TS jako bych byl pod velkym stresem. Takze vlastne Touretaci by meli byt v takovym prostrednim klidnym flegmatickym stavu kdy se nic nedeje. Ale to jde v dnesnim modernim svete spatne udelat i u zdraveho cloveka :)
Ladislav Vydra - administrátor webu
www.ladislavvydra.com

Andrea

Příspěvek od Andrea » čtv 11. lis 2010 9:57:30

No...aha.
Ještě k té škole. Syn má sice vyšší IQ. Ale jeho výkony jsou jako na houpačce. Některé jsou extrémně nadprůměrné a některé silně podprůměrné. Více je zaměřen na pocitovou stránku. Všímá si věcí, které "normální" jedinci nevidí. Detaily. Výborně kreslí. Dle psychologa nepatří ani do dětského světa ani do dospělého...už od mala. Má prostě svůj vlastní svět. V něčem je oproti vrstevníkům pozadu v něčem hrozně popředu. Bohužel věci které jsou nutné k běžnému životu a taková ta sociální stránka jsou u něj slabší. Jeho žebříček hodnot je strašně nevyrovnaný.
V matematice kupodivu lépe řeší složité úkoly než ty snadné. Někdy čas od času má výpadek a není schopen si vybavit ani malou násobilku. Vše se učí do začátku.
Paměť mu funguje lépe ze slyšeného než čteného. Proto se snažíme, aby byl co nejvíc ve třídě při výkladu učitele, ale když má řvací období, tak to není možné.
Špatně se mu čte a soustředí. Kdysi hodně a rád četl díky tomu měl slušné známky z diktátů a nedělal hrubky, protože měl "vyfoceno" jak se text píše, ted je pro něj čtení utrpení. Diktáty už nepíše, protože má už asi rok pokaždé jakoby křeč v ruce a není schopen nic psát. Max. doplňuje do textu.
Když se musí učit např. větší množství látky na Dějepis nebo Přírodopis, či slovíčka do AJ. Přepisuju mu látku i s nákresy na malé barevné kartičky. Ten optický klam mu pomáhá nebýt nervní, že toho má hodně a látku si pamatuje i podle barvy kartičky a nákresů... ke slovíčkům přikresluji různé piktogramy, aby se mu v mozku spojily s významem.
Na písemky má čas delší dobu než spolužáci. Ústně zkoušen není téměř vůbec. Jakmile je nervozní koktá a tiká a není schopen odpovědět.
Paradoxně, když má horší tiky je zodpovědnější a snaživější. Když tiky odezní silně se u něj projevují poruchy chování. Chová se velice povrchně a je mu všechno jedno. Takže my nemáme klid prakticky nikdy.

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » sob 13. lis 2010 11:21:24

Díky všem za odpovědi. Je to paradox, ale potěšily mě. Připadám si někdy jako ve zlém snu. Ve společnosti se kluci umí zvládat, potlačují tiky, takže si lidé myslí, co ta ženská nadělá. Doma je to jako když bouchne papeňák. Všechno musí ven - zvuky, škuby, tuhnutí, koprolálie i z mého pohledu příšerné arogantní chování. V klopení mantinelů by vyhrály olympiádu. Ve škole je teď klid (ale i co se týče výkonů), protože Vojta má kvůli rozkousaným tvářím nasazenou opět Zyprexu, která ho otupuje. Vybral si ale to sám. Bolest z děr v puse byla pro něj neúnosná. Na to, že je v 9. třídě, tak je to průšvih. Občas dochází síly jako momentálně teď. Pro mě je záchranné lano práce. Lidé si přejou hezký víkend a já klidný a přežít jako právě teď. Takže klidný víkend!

asi

Příspěvek od asi » pon 06. pro 2010 21:45:46

Nevím, jestli to souvisí i s temperamentem, ale syn je silně intorvertní, úzkostný a s agresivním chováním se nemusíme potýkat, na druhé straně je náš problém v jeho izolaci...nejlépe je mu doma samotnému...nechce vůbec chodit ven... ale zajímalo by mě, jestli někdo z toureťáčků má i nějaké jiné projevy...např. syn od svých tří let má potřebu se neustále dotýkat loktů jiných lidí, teď už se za to trochu stydí a jeden známý toureťák v Polsku má nutkání chytat ženské na ulici za zadek a popisuje situace, které mu TS v životě přinášel...úsměvné, smutné ... a naučil se TS brát s dávkou vlastního černého humoru... :lol: vyprávění onoho človíčka je opravdu úsměvné...až tragikomické...kdo z vás ovládá polský jazyk, doporučuji jeho videa: http://www.youtube.com/watch?v=YoAs2TmiDNI marně sháním knížku, kterou v Polsku vydali

Odpovědět