Tiky nebo OCD?

přidružené poruchy (hyperaktivita, impulzivita, obsese, kompulze, rituály, deprese, úzkost, agresivita, sebepoškozování, specifické poruchy učení ad.)
Peta1

Re: Tiky nebo OCD?

Příspěvek od Peta1 » stř 12. led 2011 14:58:21

Malé je 10 měsíců.
O KBT jsem přemýšlela o letních prázdninách, dokonce jsme navštívili psycholožku. Ale k ničemu to nevedlo a KBT nedělá. A když už někdo KBT dělá, tak nebere děti.
Jsem zvědavá, co tady budu psát za rok za dva, až bude Danek v pubertě. Pořád tajně doufám, že to nebude se změnou chování tak zlé.

Andrea

Příspěvek od Andrea » stř 12. led 2011 18:41:21

Pavlíno to je síla. Doufám, že Kryštofa tiky brzy opustí. Já pamatuju jak jednou na srazu (já teda byla jen jednou) jeden pán s TS vyprávěl, že i když nemá tiky, tak ve stresu cítí takové jakoby brnění ve svalech, takže asi nějaká citlivost tam asi je. Nebo tam jeden starý pán řekl že tiky zmizely, ale vrátily se, když mu zemřel jeho 50-ti letý syn. Na čas. V tom prvotním šoku.
Je dobře, že máte oporu v klucích a jste podle mě machr žena, matka, člověk. Každý den, když mladej vyvádí si na vás vzpomenu. A tak nějak se nehroutím, protože vy už to zvládáte potřetí. Tak to prostě musíme taky dát.
A děkuju za útěchu.
KBT= kognitivně-behaviorální terapie. Skráceně ta terapie co jsem četla proběhla u toho turetika tak, že paní dr. mu nechala na papír vypsat všechny jeho obsese (típal o sebe cigarety, vysypával si popelník na hlavu, dotýkal se různých předmětů apod.). Pak měl určit, která je pro něj jakoby nejjednodušší a tak dostal "domácí úkol", kdy musel tu obsesi potlačovat. Přemáhat. A psal si úspěchy. Časem měl čím dál menší nutkání v této oblasti až nakonec zmizelo. A když zvládl tuhle, dostal za úkol potlačovat tu druhou nejlehčí, atd. Až se postupně během toho roku dostal ze všech. Bez medikace. Asi to byla dlouhodobá, oboustranná tvrdá práce, ale moje zkušenost je, že to co má opravdu cenu a je trvalé (i v oblasti léčby) je právě těžko vydřené.

Petro Lucinka (nepletu to?) už má 10měs.? Já mám pocit, že to je nedávno co jsi hlásila //.
A neboj. Všechno bude časem dobrý.

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » stř 12. led 2011 23:25:28

Andreo,
díky za vysvětlení KBT. Zajímavý pohled. S Kryštofem je to už dobrý, trvalo to chvilku v poměru co ti druzí dva. Akorát jednou si řekl o prášek. Ale je to fakt časovaná bomba. To není dobře. Klidné dny!

jitkalada

Příspěvek od jitkalada » pát 18. úno 2011 8:10:05

ahoj jmenuji se jitka mam dva kluky 7let a 11let ktery maj ts starsi to ma pomalu rok a mladsi to zacal delat az od srpna, maj dalsi sourozence a to je neco .berou na to leky starsi ma uz druhy a mladsi na sklidneni .ve skole jsou hodny a i se dobre uci ale jsou moc pomali ,bojim se aby to nemeli i ostatni . vubec nevime co a jak jsme obednany do poradny .kdyz prijdou domu tak je to k nevidrzeni vsechno to delaj taky doma .ve skole delaj jen tiky.nikdy jsme o teto nemoci nesliseli az mi to rekla neurolozka tak s manzelem jsme to probreceli .

Peta1

Příspěvek od Peta1 » pát 18. úno 2011 8:31:57

Ahoj Jitko. Já vím, že je to těžké, taky jsem to obrečela. Ale pokud mají jen menší tiky, tak bych to alespoň u toho mladšího zatím léky neřešila. Zkuste dát třeba jen magnézium a vitamín B6. Mému synovi je také 11 let a tiky se mu objevily v šesti letech. To je věk, kdy se TS většinou objeví. Také doporučuji navštívit odborníky přes TS, z vlastní zkušenosti mohu doporučit neurologickou kliniku v Praze. Syn je také pomalejší, ale jinak je chytrý. To může být taky projev TS + různé poruchy učení, paměti, soustředění.....

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » pát 18. úno 2011 22:26:58

Jitko,
TS se diagnostikuje nejdříve po roce, kdy projevy trvají a i to je odvaha říci, že je to pravý turet. Vydržte, držte mantinely a hlavně se nebojte. Stejně to neovlivníte, jen se budete třeba zbytečně trápit. A když to bude TS, tak se s ním musíte naučit žít. Je to PESTRÝ ŽIVOT!

Peta1

Příspěvek od Peta1 » úte 21. čer 2011 15:53:00

Tak po roce se Danovi opět "pěkně" rozjela OCD. Když konečně nemá několik měsíců tiky, tak asi aby se nenudil. Problémy měl po celý rok, ale jen večer a dalo se to zvládnout. Tak už jsem obvolala několik dětských psychiatrů, že by zkusil nějaké léky, ale když už berou, tak mají volno až v listopadu. Náš neurolog nám na OCD prý nic dát nemůže. Tak co teď? Máte někdo typ na dobrého dětského psychiatra klidně v Praze, který by nás vzal dřív?

irena

Příspěvek od irena » úte 21. čer 2011 20:12:39

Ahoj Peto!

Už jsem strašně dlouha nebyla na fóru.A zrovna dnes jsem narazila na Vaši zprávu, že se synovi přitížilo a že máte problémy sehnat lékaře.
Nevím odkud jste, ale my jsme ze Šumperska a asi máme velmi dobrou paní doktorku.
Ta nám hned v 4-5 letech stanovila diagnózu TS a OCD měl poprvé ve 13 letech,tedy v pubertě.To je možná taky zásadní zlom u Vašeho syna. Puberta má na TS i OCD velký vliv. Dojde ke zhoršení.
Paní doktorka nám nasadila léky, které ihned zabraly.Tedy léky bere doteďka, ale to je taky z důvodu, že je na internátě a je to pro něj velmi silná zátěž. Když měl OCD, to se stalo ke konci prázdnin, když měl jít do osmé třídy. Byl asi 3 týdny doma a nechodil do školy. Chodily jsme každý týden na kontroly, později jednou za měsíc a teď jednou za půl roku a nebo, když potřebujeme léky. Nebudu psát jaké léky bere, ale hned Vám dám spojení na paní doktorku. Ordinaci má v Šumperku (Olomoucký kraj), jmenuje se Štěpánová a číslo do ordinace je 583 219 713. Zkuste se s ní spojit a třeba Vám pomůže a moc držím pěsti.
Michal nyní končí první ročník střední školy, už v pohodě zvládá internát a dokonce začal na internátě posilovat, což je pro něj dobré. Prospěch není nic moc, ale nám jde teď hlavně o to, že to všechno vůbec zvládá. Internát má asi 180 km daleko, tak je to pro něj velmi náročné.
Takže hodně štěstí a dejte vědět, jak jste s Danem dopadli.
Irena

Peta1

Příspěvek od Peta1 » čtv 23. čer 2011 13:00:10

Ireno děkuji za kontakt na paní doktorku. Naštěstí jsem dostala i typ na paní doktorku v Praze a ta nás vezme už příští týden v pondělí. Tak snad bude brzy Danovi líp a užije si aspoň trochu prázdniny v klidu.

Odpovědět