Tiky nebo OCD?

přidružené poruchy (hyperaktivita, impulzivita, obsese, kompulze, rituály, deprese, úzkost, agresivita, sebepoškozování, specifické poruchy učení ad.)
Peta1

Tiky nebo OCD?

Příspěvek od Peta1 » úte 11. led 2011 11:08:48

Dobrý den. Mám 11,5 roku starého syna s TS. Tiky má od 6-ti let, zatím se drží bez léků. Poslední dobou hlavně před spaním má problémy s hlazením věcí. Čeho se dotkne než vleze pod peřinu, to musí tak dlouho hladit, než nutkání přejde. Pak se musí pořád otáčet ke dveřím, koukat pod polštář. Také se stále ujišťuje, zda dělá to či ono správně, jestli dobře slyšel. O letních prázdninách to měl nejhorší. Začalo to vtíravými myšlenkami, musel dočítat nápisy, vracet se na místo, kde ho něco zaujalo, šlapat u každého stromu v lese na kořeny(což se praktikovalo dost špatně) atd...Většina se tak po měsíci uklidnila, něco se sem tam objeví.
Potřebuji poradit, jestli to mám zařadit mezi tiky nebo mezi OCD a případně pokud je to OCD, jestli se s tím dá něco dělat. Třeba i léky, pokud tedy nemají spíš negativní efekt. Pohybové tiky má také pestré, ale neobtěžují ho tolik, jako tyto problémy. Jinak je u nás TS dědičný. Má ho můj strýc i bratranec. Syn naštěstí nemá poruchu chování, je hodný, veselý, snaživý. Ve škole má od letošního roku asistentku pedagoga a je to mnohem lepší. 6 let chodí do hudebky na kytaru, rád tvoří z keramiky, z papíru, ze dřeva, vyrábí svíčky, mýdla....

Lda
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Tiky nebo OCD?

Příspěvek od Lda » úte 11. led 2011 11:21:23

Ahoj Peto,

tyhle obcese jsem mival take. Otacel jsem se casto do prava pri chuzi a tocilo dokola. Dodnes otacim vecmi na stole a nekdy i docela dlouho.
Rekl bych, ze je to bezny projev TS.

Muj osobni nazor je: Pokud to cloveka moc neomezuje tak leky nejsou nutne.
(nejsem lekar)
Ladislav Vydra - administrátor webu
www.ladislavvydra.com

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » úte 11. led 2011 11:43:12

Zdravím,
můj nejmladší syn (všichni 3 mají TS) má obsese s různou intenzitou asi od 9 let. Začalo to hlazením kovových věcí - klika, kohoutek na vodu, zip na penálu, tašce.... Lékově jsem to neřešila do doby, kdy z toho začal být Vojta vyčerpaný a nešťastný. Vyvrcholilo to jedné noci, kdy se nevracel z nočního čůrání. Potkal kliku, nemohl odejít. Pak i volal, ať mu jdeme vypnout vodu, jinak nemůže z vany. Dostal malou dávku Anafranilu a po zlepšení jsme léky přestali podávat. Stále se mu vrací v různých obměnách tyto projevy nutkavého chování. Stejně jako Láďa to vnímám jako součást TS. Přesně pojmenovat je to potřeba ve chvíli, kdy se na to dává medikace. Jinak je to asi fuk, jak to nazveme. Mayslím, že jim to značně aspoň některé projevy ztěžují už tak složitý život.
Já mám na Vás dotaz - na základě čeho se Vám podařilo získat pro syna asistenta pedagoga? V čem mu pomáhá, když nemá poruchu chování a je vstřícný jak píšete. Mí kluci mají snad všechny projevy a přesto to nikoho ani nenapadlo.
Díky za info

Peta1

Příspěvek od Peta1 » úte 11. led 2011 12:20:28

Děkuji za reakce. Já jsem si to myslela, že to asi tak bude. Takže to nebudeme řešit, však se to určitě zase za čas zlepší. Synovi se nejvíc TS rozjede kolem Vánoc a o letních prázdninách, nejspíš je to z radosti. To už je u něho tak od začátku.
Požádat o asistenta jsem se rozhodla díky jedné mamince, která má také syna s TS a asistenta dostali. Řekla jsem si, že žádostí nic nezkazím, i když mi v PPP tvrdili, že s tím nemáme počítat, že kraj těžko na to dá škole peníze. Pak zažádala paní ředitelka na kraj společně s PPP a vyšlo to. Má ho každý den na 4 hodiny.
On má k TS navíc dyslexii, poruchu paměti a soustředění. A ještě má potřebu se neustále ujišťovat, tak pak by to na druhém stupni při skoro 30ti dětech ve třídě bylo špatné. Rozhodně není hloupý,jen potřebuje nasměrovat, ujistit, pomoc s přečtením zadání atd...
Na prvním stupni jsme měli dohodnuté slovní hodnocení z ČJ a AJ. Teď je na tom se známkami mnohem lépe a možná nebude mít ani čtyřku na vysvědčení.

irena

Příspěvek od irena » úte 11. led 2011 20:06:42

Ahoj Peťo!
Mám 16-ti letého syna Michala.Už jsem tady o něm hodně psala.TS má asi od 4-5ti let.A taky si prošel OCD ve 14-ti letech.Měl nutkání něco kontrolovat.Teď bere již třetím rokem léky a doufám, že to bude za námi.Je prvním rokem
na střední škole a dokonce na internátě,a mám velký štěstí, že je zodpovědný a léky si bere sám. Ale někdy mám pocit, že při velkým vypětí se OCD malinko vrací. Možná se mi to zdá, protože ve škole se hodně snaží a pak přijede na víkend domů a je jako sopka. Doma z něj všechno spadne a přestane se ovládat. Tiky má jen takové, že kýve hlavou a ramenem. Ale někdy se spíše projevuje tím nutkavým chováním. Někdy mám pocit, že to není OCD, ale tiky.
Tak uvidíme. Michalovi velice dobře zabíraly léky. Tak můj názor je, že léky pokud pomohou, tak jsou vhodné.
Ale s OCD si nezahrávej, protože podle toho, co mi řekla naše paní doktorka, může velice rychle přerůst přes hlavu.
Michal, než jsme šli za paní doktorkou, dokonce někdy brečel, že to nechce dělat a že se stydí. A můžu říct, že to je
velice hrozný, když jsem ho jako máma viděla ve 14 letech brečet, kvůli takovým problémům.
Tak hodně štěstí s léčbou a myslím si, že dobrej doktor/ka, vás může OCD zbavit.
Irena

Peta1

Příspěvek od Peta1 » úte 11. led 2011 21:11:08

A můžu se zeptat co berete za léky a jestli jsou návykové a je třeba zvyšovat dávku či průběžně měnit za jiné? A musí se brát dlouhodobě nebo jenom při potížích? Je z toho dost nešťastný a já bych mu chtěla nějak pomoc, i když z dávání léků rozhodně nadšená nejsem a snažíme se to zatím zvládat bez nich.

Andrea

Příspěvek od Andrea » stř 12. led 2011 9:06:16

AHoj Petro :-)
Jak se má malá?

K asistentovi. Pavlíno, nám byl školou přímo nabídnut. Protože F. tiky byly tak hlasité, že to rušilo třídu. Škola si o něj sama zažádala. Ještě jsme kvůli tomu museli znova do PPP a pak během prázdnin mi zavolali, že kraj asistenci schválil a ke konci prázdnin mi zavolali,že už mají slečnu a my už si daly sraz a řekly si jak to bude probíhat. Prostě paráda. Vím, že jsme měli štětsí, protože v jiné škole by nás akorát tak vylifrovali do speciálky. Což by pro Filipa byl konec po psychické stránce. Jak sám řekl: "Tady už jsou zvyklí na to, že jsem debil." Drsné, ale trefné. Znova všem vysvětlovat, znova být pozorován...

Petro k OCD. Prostě. OCD je součástí ts. Syndrom znamená soubor příznaků. Všichni myslí, že TS jsou jen tiky nebo nadávání. TS je spojeno s OCD, poruchami chování, učení, soustředění atd. Podle mě nemá smysl zkoumat, zda jde jen o tiky nebo jen o OCD. Prostě řešte nutkání...kritériem pro nasazení léků je moment, kdy to Daneček nemůže unést. Kdy ho to obtěžuje natolik, že pláče, že není schopen něco udělat, např. ty kořeny v lese, nebo dotýkání se něčeho aniž by mohl pokračovat třeba v písemce...apod. Stejně jako my ted lékama začali řešit klukovo chování. Jeho agresi, kdy už nezabírá nic. Dřív ho šlo třeba někam dostat sliby, odměnami, tresty- zarachem na pc a tak. Když to přeroste míru únosnosti, kdy ohrožuje fyzicky okolí, tak se to MUSÍ řešit. Neřeším tiky. Ty mu nevadí. Zatím. Motorické téměř nemá. A vokální jsou nejhorší, když je naštvaný. Jinak to jde. U nás je ted největší bolístka problém s chováním. Ale jen chováním doma. Takže chyba je v nás. Musíme to prostě nějak pořešit. On vidí u spolužáků i mladších dětí, že jsou pořád venku nebo u pc a hrají co chtějí, že mají mobily a veškerou techniku...on by ji měl taky, kdyby pořád věci neztrácel a neničil. Měl by více volnosti kdyby nelhal...ale on chce, abychom se my podřídili jemu, jinak prý bude vyvádět. Já jsem zase příliš ochranitelská a někdy příliš přísná. Nechci ho zlomit ani rozmazlit. Nejdřív se musím srovnat já...ale nenechám se 14-ti letým klukem mydlit a napadat, když není po jeho. Takže za mě. Pokud už má mladej dost, tak léky na čas klidně nasaď. Klidně min. dávku. A uvidíš. Doted nic nebral měly by u něj účinkovat dlouhodobě a bez problémů. Myslím, že lékem první volby při OCD je Zoloft. A pak je další hafo adéček.

Peta1

Příspěvek od Peta1 » stř 12. led 2011 12:30:28

Ahoj Andy. Malá je sluníčko, máme z ní všichni velkou radost.
Včera na tom byl Danek mnohem lépe, ani ho to večer moc nezlobilo. Tak snad je to zase na dobré cestě. Když má před spaním ty nutkavé tiky, tak mu pomáhá nechat zapnutou televizi i bez zvuku s něčím co ho nebude rozptylovat. Podle jeho slov se mu rychleji unavý oči a za chvilku usne.
S těmi léky je to potíž. Než začnou působit, tak to trvá pokud vím tak 14 dní. A to už má většinou to nejhorší za sebou a zase se to zlepšuje. Pak má klidně i 4 měsíce klid. Takže to mi přijde pak zbytečný s nima začínat a dostat se do "lékového kolotoče". Opravdu není něco, co by mu ulevilo rychleji a nemuselo se to užívat dlouho?

O asistenta pedagoga je třeba si požádat myslím do začátku dubna. Je třeba do PPP odnést zprávu od neurologa nebo psychiatra. Ale podrobnosti každá PPP určitě ráda sdělí.

Andrea

Příspěvek od Andrea » stř 12. led 2011 14:14:06

Peti tak jsem ráda, že malá vám dělá radost. KOlik už jí je?
K tomu nutkání...když to odezní a vrací se to jen v občasném intervalu, tak bych si z toho taky nedělala hlavu. Ale zeptala bych se i Danka jak to vidí on.
Jinak na OCD je dobrá KBT a já o ni dost stála. Četla jsem článek na netu, kde jedna dr. takhle zbavila nutkání chlápka s TS, který měl těžké obsedantní stavy- a bez léků. Ovšem byla to tvrdá práce trvající rok. Jenže tady u nás nějak není nikdo schopen, nebo ochoten? Nevím...

Pavlína Radová

Příspěvek od Pavlína Radová » stř 12. led 2011 14:21:20

Milé souputnice,
díky za info ohledně asistenta. Mně už to nehrozí, nejmladší je v devítce. Asi jsem byla málo urputná matka nebo moje děti umí sehrávat úžasné sociální scénky, zatápí jen doma. Mí kluci se poškozují a to není vidět, jde to skrýt.

A to mám na mysli pro tebe, Andreo. Vy doma žádnou chybu neděláte! To, že jsou agresivní jen doma, je normální! Já už to zažívám podruhé. Musela jsem teď častěji si to jít rozebrat, abych zvládla 3. pubertu tureťáka. Na takový věci si nezvykneš. Bolí to snad ještě víc, že můj mamánek, který beze mě nedal ani ránu, mi teď strašně ubližuje svým chováním vůči mě. Čili - je to normální. Puberta u dětí s TS je puberta na desátou (samozřejmě jsou děti klidné, nevýbušné a u těch to není tak strašné- myslím, že je to spíš výjimka). Na nás jsou agresivní a zlí, protože si jsou jisti naší láskou a vědí, že jim to (jednou) odpustíme. A mají pravdu, i když si dáme hranice, za které se nesmí, stejně jsou posunuté a milujeme je a oni to cítí. Oni jsou na tom hůř než my. Nevědí, co se sebou, nemají se tak rádi jako zdravé děti, jsou vyčerpaní z tiků........ Je skvělé, že se ventiluje jen doma ve svém prostředí, představ si, že by byl vyhlášeným rváčem. To byl jeden čas můj prostřední Šimon a hodně jsem se o něj bála. Neměl klapku a pud sebezáchovy. Tohle je lepší kombinace. Musím moc pochválit ty mé starší syny. Vojta to na mě zkouší a jsou to oni, kdo ho krotí. Najednou Šimon slyší svoje slova z úst Vojty a napomíná ho. Aspoň něco, jinak by mi asi hráblo, kdyby byli všichni tři proti mě. Co jsem ještě neblaze zaznamenala, že čert, v našem případě TS nikdy nespí. Kryštof byl 10 let bez projevů a co je náročný Vojta a doma je občas nedýchatelno, vrátili se mu tiky. I když na chvíli, ale jo. Potřebují menší zátěže než zdravé děti a ne superzátěž. Jak to ale udělat? Vojta musel jeho pubertu taky pozorovat a přežít. V tomto případě rčení - co tě nezabije, to tě posílí, NEPLATÍ.
Co je to KBT? Dík.
Mějte s! Pavlína

Odpovědět