Jak najít dobrého doktora na TS

napište nám, jaké problémy plynoucí z vašeho onemocnění vám nejvíce vadí
Jakub

Jak najít dobrého doktora na TS

Příspěvekod Jakub » Ne 23. Led 2011 13:56:45

Nikdo ještě nedal příšpěvek do rubriky „Hlavní problémy s TS“, s podtitulem „napište nám, jaké problémy plynoucí z vašeho onemocnění vám nejvíce vadí“. Když si přečtete příběhy z tohoto fóra (a máte nějakou osobní zkušenost), musí vám nutně běhat mráz po zádech a vstávat vlasy hrůzou na hlavě. Troufám si tvrdit, že největší problém lídí s TS a jejich blízkých je problém NAJÍT DOBRÉHO DOKTORA. TS, v celé své šíři, není jako předepsat antibiotika při angíně. Od lékaře to vyžaduje široký odborný záběr a integrální osobnost, což vás na žádné škole nenaučí. To v sobě buď máte, nebo ne. Takových lékařů je logicky velmi málo (tím spíše v tomto mladém oboru), ale troufám si odhadnout, že se najdou skuteční mistři (jako ve všech oborech) , před kterými smeknete klobouk a hluboce se pokloníte. Toto vlákno je založeno jako prostor pro POZITIVNÍ reference na lékaře (prosím podložené; negativní prosím ne, to bychom zahltili server ).

Krátká vsuvka, související jen nepřímo, čili ji můžete přeskočit. Kdysi jsem si objednal kuchyň. Přijeli s ní montéři a přiložili velký vrták ke stěně. Pak se odehrál následující dialog mezi mnou a tím montérem:
- Co to tam chcete vrtat?
- Přece tam dávám tu kuchyň.
- Ale jak tam dostanete vodu?
- A kdepak je voda?
- Támle (ukážu a on se tam žene vrtat).
- A jak se dostanete k odpadnímu potrubí a ke komínu?
- A kdepak to máte?
- Támhle. Možná bychom tu kuchyň mohli uspořádat takto.
- Mně to je jedno. Tak řekněte, kam to chcete.
Toto není anekdota. To se opravdu stalo. Ta kuchyň byla zprzněná, dodělávali jsme ji pěkně dlouho a stálo to ve finále hodně peněz. Zařekl jsem se tenkrát, že buď si to příště udělám sám, nebo si dám tu práci najít kompetentní firmu (i tato firma měla docela zvučné jméno a byla pěkně drahá). Tuto vsuvku jsem uváděl jako ilustraci proto, že s některými lékaři mám srovnatelnou zkušenost, ale bylo by nevhodné (a především drastické) to tady publikovat. Konec vsuvky.

Proto mí milí spolubojovníci v Atosu. Studujte si po večerech medicínu. Poučený pacient je dobrý pacient a dobrý doktor to ocení. Ale nemyslete si, že takto komplikovaný problém zvládnete sami. BEZ DOBRÉHO DOKTORA SE PROSTĚ NEHNETE Z MÍSTA. Zaměřte(me) proto svoji energii na hledání takového doktora a eliminaci všech, kteří jen tak zevně vypadají. A hlavně se nenechte uchlácholit tím, že se „s tím nedá nic dělat“ (tento blud se docela neomaleně šíří). Vždy se dá něco dělat, někdy dokonce hodně. Kdyby nic jiného, tak alespoň individualizovaný studijní program pro vaše dítě, nebo dobrý tip na práci pro ty větší, ale pravděpodobně mnohem více. A další blud. Inspirativní příběhy Mozarta a pana Tomana jsou sice zajímavé, a opravdu mohou dodat kuráž. Ale nespoléhejme na zázraky. Většina z nás je totiž docela normální.

Petra

Re: Jak najít dobrého doktora na TS

Příspěvekod Petra » Po 24. Led 2011 17:43:40

Já tedy začnu:) byli jsme minulý týden v Praze u Doc. Malé a musím říct, že jsem poprvé byla spokojená. Moc se mi líbil její přístup, kdy se Matýska vyptávala na všechno možné, pozorovala jej, dala mu nějaký úkol, pak jsem jí něco doplnila i já. Konečně jsem měla pocit, že je to odborník, který ví proč se ptá na to, na co se ptá. Diagnóza tedy je TS mírnější formy s obsedantivně-kompulzivními rysy také mírnějšího charakteru. Možná moje spokojenost pramení z toho, že se odbornice trefila přesně do diagnózy, kterou jsem sama určila na základě všech načtených materiálů, opravdu mi ale sedla. Nenutí nám žádné léky, zeptala se, zda máme pocit, že je potřeba nyní léčit, poté, co jsem řekla, že ne, naprosto respektovala mé rozhodnutí. Pokud by přišly tiky bolestivé (právě nám jeden takový skončil), máme se ozvat, pak by prý medikace byla na místě (s tím i celkem souhlasím, Matýsek dost trpěl. Teď se točí kolem své osy, což je oproti předchozím tikům více méně milé a spíše úsměvné. Vzhledem k tomu, že každý tik u nás trvá zhruba 4-5 měsíců a poté přijde jiný, máme před sebou období relativního klidu ;) Vzhledem k tomu, že ke stanovení diagnozy TS je nejspíš potřeba opravdu delší pozorování a podrobná rodinná analýza, těžko říct, zda to u nás je TS, zatím se s ním ale ztotožňuji, tak uvidíme do budoucna, jak to bude dál. Všem držíme pěsti.
Petra

Vrátit se na “Hlavní problémy s TS”