liečba TS

rady, tipy, zkušenosti
Odpovědět
Josef

Re: liečba TS

Příspěvek od Josef » úte 11. pro 2012 19:16:02

Dobrý den Zdeňko, koukali jsme se synem na ten seznam a odpověď "...to bych nic nemoh´ !". Budeme se snažit se také vyvarovat těm potravinám s trojkou ale " ...bez šunky to nejde!". Mohla byste alespoň napsat, jaké bonbóny jste vypátrala ?
Ivoši, myslím si, že jste dospělý - tak si to musíte rozhodnout sám. Musíte si zvážit, jak uznáte za vhodné. My se snažíme dětem dávat co nejnižší dávky a mluvit s nimi, jak se cítí...

Soňa

Příspěvek od Soňa » stř 12. pro 2012 8:53:27

Zdeňko,
moc Vám děkuji za vyčerpávající informace, jste moc hodná.
Můžu se ještě zeptat, jak dlouho užíváte léky? Nemůže zlepšení stavu souviset s nimi? I když nám léky nikdy nepomohly... Nechci, aby to vyznělo nedůvěřivě vůči HIT, jen uvažuji... Naopak si myslím, že strava s TS určitě souvisí....Jen nevím, jestli bychom zvládli takto upravit stravu. Filip je hodně rozmlsaný, a já se přiznám, že jsem trochu lenivá vařit - vařit cokoli mě moc nebaví a hlavně nejsem moc dobrá kuchařka, takže představa, že bych měla každý den něco vymýšlet...ale já bych to pro svoje dítě samozřejmě chtěla udělat, když by mu to mělo pomoci.
Můžu se ještě zeptat - máte pocit, že tiků ubylo co do kvantity nebo i "kvality", jsou projevy mírnější nebo jich je méně?
My jsme ze Sokolova....Máme tu imunologickou a alergologickou Mudr. Jdeme k ní v únoru, určitě to s ní proberu.
Do té doby zkusím alespoň trochu upravit stravu, vytisknu si ten seznam, nechám přeložit a snad mi to Filip nebude bojkovat, ještě jsem mu o tom nepověděla....

Zdeňka

Příspěvek od Zdeňka » stř 12. pro 2012 15:04:26

Soni, léky bere malá asi tři roky a poslední rok a půl jsme stále na těch stejných. Je to boj, protože se asi jako všichni rodiče lékům bráním, jenže to zatím bylo to jediné, co mohlo malé alespoň trochu ulevit od toho všeho..Léky zabírají jen do určité míry, přesně tak, jak to znáte ze své zkušenosti a i přesto jsou tiky hodně výrazné (popisovala jsem je..). Dříve jsem si také své postřehy lepšího a horšího období vysvětlovala znakem TS, ale čím dál víc jsem dospívala k přesvědčení, že (alespoň u nás) to souvisí s tou stravou. Při té dietě HIT se tiky snížily jak v četnosti, tak i v intenzitě.Od té doby co se malá jinak stravuje jsem v podstatě neviděla plazení jazyka, silné plácání do stehen, ty motrické se zmírnily opravdu výrazně, spíše se objevují zvukové tiky. (tedy pokud nějaké tiky jsou ;) ). Jsme teprve na začátku, obecně jsou prý výsledky vidět po 4-6 týdnech, tak doufám, že se to snad bude ještě zlepšovat, máme na to ještě měsíc k dobru :) .
Jinak s tou rozmlsaností Filípka to chápu, naše malá byla v podstatě "závislák" na sladkém, myslím, že většina dětí s TS je. Dobíjí tak rychle energii.. Rozhodně je to změna a chce to spoustu trpělivosti, jako každá jiná dieta ;) ale není to tak zlé jak se může zdát. Malá třeba vůbec nechtěla uzeniny, má radši sýry a z těch se toho dá vybrat dost i při HIT a většinu toho, co s HIT nemůže, stejně předtím nechtěla, tak nám toho zas tak moc neubylo, jen musím vybírat "čisté" potraviny bez nevyhovujících příměsí a musím říct, že je na ní vidět i jeden malý bonbon s příměsí ze skupiny č.2. - hned se "rozjede"! (to se stalo,když jsem u jednoho bonbonu podcenila extrakt ze špenátu) - to hned ale vysvětlilo, proč reagovala v minulosti zhoršeným průběhem TS při braní gumových multivitamínů,které jsem pak musela přestat dávat! Jediné co nám při dietě opravdu chybí, jsou rajčata, to ostatní je v pohodě.. Vy a Josef máte kluky a ti budou asi víc "na uzeniny", tam to bude složitější :? Uvidíte, jak pochodíte na té alergologii, nám dnes paní doktorka napsala to doporučení do Prahy (jupííí)! :D Můžu se zeptat.. už jste Filípkovi zkoušela vysadit ty léky z alerga..?
Josefe, z těch bonbonů je to např. bílý pálivý Tic-tac, ovocné karamelky od Maoam, černý rybíz od Katjes, od Joja jsou to takové gumové ovocné kostičky (mléčná barva), písmenka na čverečku (mléčná barva), zmrzlinky, pak cucavé maliny (teď nevím značku), pálivé a medové Aierwaves, Besipky, Ricola - brusinky...ještě pár dalších, pak ještě kupuji medového Brumíka - ostatní ne a meruňkové lodičky - ty tedy zatím opatrně zkouším, začala jsem hodně péct, třeba štrůdl - bez skořice,linecký koláč s povolenou marmeládou, lité ovocné koláče, bábovku a všechno, co se peče bez droždí..a malé to zatím vyhovuje a na čokoládu si ani nevzpomene ;)

Soňa

Příspěvek od Soňa » čtv 13. pro 2012 11:45:31

Zdeňko,
obdivuju Vás, jak vaříte a pečete. Co malá jí za pečivo, pochopila jsem správně, že celozrnné se může? A co pije? Jen vodu?
Já myslím, že by to s jídlem šlo, ale museli bychom takhle baštit všichni.
Je super, že to Terezce pomáhá.
Já ten Xyzal vysadila, ale je to pár dní, připadá mi krapet lepší. U nás je to těžký posoudit, Filip je často venku, s kamarády, doma si ho užiju až večer, takže sleduji, tiky jsou, zdají se méně. Přes víkend je často u babičky a dědy, má tam kamarády a taky si asi rád od nás odpočine, babička nic neřeší,udělá, co mu na očích uvidí. Proto mám i z té stravy strach, protože tam bych to asi neuhlídala.
Včera jsem vlezla na nějakou diskuzi lidí s HIT a někteří psali, že dietu drží přes týden a o víkendu s tím potr. doplňkem zhřeší. Jen mě, Zdeni, včera při pročítání těch příspěvků zarazilo, že si hodně lidí trpících HIT stěžují na bolesti hlavy, opuchnutí očí, ale nikdo nezmínil potíže jako tiky :?: . Máte pro to nějaké vysvětlení?
Já každopádně až 12.února půjdeme na alergo, budu požadovat testy, protože Filda má opravdu často průjmy a myslím, že v tom bude nějaká potravinová alergie, takže dieta nás asi stejně nemine.
Zdeni, budete kupovat ten Daosin nebo jak se to jmenuje?

Zdeňka

Příspěvek od Zdeňka » čtv 13. pro 2012 15:12:23

Soni, malá pije čaje, ale zase jsem musela vyhledat ty bez přísad, a to zelené třeba s mangem, meruňkou,.. jinak džusy mango, jablko (ty prodávají i malých krabičkách s brčkem), pak takové to malé červené cappy junior, černorybízový sirup,...je toho víc.. Jinak pečivo celozrnné raději nedávám, protože tam většinou je to slunečnicové semínko, takže s pečivem jsem zatím opatrná, tak dávám kukuřičný křupavý chlebík, žitný chlebík a obyčejné rohlíky, spíš tam jde o ty kvasnice, trvdí se, že čersvé pečivo od pekaře by mohlo být problém, ale třeba den starý rohlík už nemocní HIT snáší dobře.. my zatím obyčejný rohlík zvládáme bez problému, ale raději ten den starý. Na pátek mám slíbený seznam přísad veškerého pečiva u nás ve Spaaru, tak zkusím vytipovat i obyčejný chléb, jak je na tom s přísadama. Všechen balený totiž obsahuje sojovou mouku, tak abych věděla, co můžu kupovat. Jinak na tiky si lidé s HIT nestěžují možná právě proto, že tiky obecně léčí úplně jiný doktor než alergolog a jednoduše si to s intolerancí nikdo nespojuje. (můj názor :roll: ) Co se týká těch babiček, tak mám v tomhle směru velkou podporu, malá tedy k babičkám moc často nejezdí, ale když, tak babička dostane instrukce a malá si to taky hlídá...takže v tomhle směru to mám oproti Vám jednodušší...
O přípravku silně uvažuji, ale ještě si o něm chci zjistit víc informací. ;)

Soňa

Příspěvek od Soňa » pát 14. pro 2012 8:24:50

Zdeni,
tak to máte s babičkami dobré ;) .
Já včera dávala Filipovi číst Vaše příspěvky a postavil se k tomu dobře. Domluvili jsme se, že do návštěvy alergologie nebude vyhledávat úplné alergeny, skupina 2 a 3. Jen s tou čokoládou to bude problém. Nemůžou děti aspoň bílou?
A salámy, šunky se také nesmí, že? Nemáte vysledovanou nějakou třeba kuřecí?
A ještě praktický dotaz? Jak nakupujete? V tom seznamu je dost Éček, nosíte seznam nebo si to pamatujete?
A moc děkuju za moc trpělivé a rycchlé odpovědi :)

Zdeňka

Příspěvek od Zdeňka » pát 14. pro 2012 11:08:49

Soni, s tou čokoládou to neriskuji, protože i v bílé je kakaová složka, sojový lecitin a nevím co ještě.. Salámy jsme úplně odbourali, i šunku, někde jsem četla tabulku s hodnotami a šunka byla asi 20x výš než třeba čokoláda, což mne překvapilo o to víc vařím a peču čerstvé maso.. Při tom nákupu jsem si vypsala E-čka a ostatní přísady na malý papírek, většinu si pamatuji a když si nejsem jistá, použiju ho. Začátek je těžký, než se zorientujete, pak už to bude opravdu snadné ;) . Jen nevím, zda Vás pak na alergologii pochválí, protože jakákoliv dieta může zkreslit výsledky testů na klasickou alergii, co se týká HIT, tak si osobně myslím, že tam se nic nezkreslí, protože se posuzuje, kolik máte v těle enzymu DAO a ten se Vám asi nijak samovolně (dietou) nezvýší, jen tělo nezásobujete věcmi, na které DAO nestačí...
Jinak mám radost, že tu informaci Filip "pobral", myslím, že už je věku, kdy by mohl význam jakékoliv pomoci ocenit a přinejmenším alespoň na týden, dva.. vyzkoušet. ;) Já jsem byla rozhodnuta vyzkoušet ji na 14 dní a pak skončit, jenže výsledek předčil očekávání a tak si nechám v Praze v lednu klidně "vynadat", pro mně je důležitější, že to pomohlo ;) Soni, ještě jsem nasadila vit. C, který má schopnost nějak přírodně odbourávat histamin. Klasický Celaskon 250 nám vyhovuje, četla jsem složení a neměl by obsahovat nic "rizikového", po obědě dáváme dvě tabletky.. Pokud do toho půjdete alespoň na zkoušku (týden, dva..) napište, jak se vám daří! Držím palečky ať to Filípkovi taky pomůže! ;)
Naposledy upravil(a) Zdeňka dne pon 31. pro 2012 13:47:29, celkem upraveno 1 x.

Soňa

Příspěvek od Soňa » pát 14. pro 2012 12:49:43

Zdeni,
jak je to prosím s mlékem a mléčnými výrobky? Já ten seznam ještě nemám totiž přeložený, sama něco přelousknu, ale třeba máslo se může, ale nevím, zda se nemyslí vyloženě nějaký druh či čerstvé.
My mažeme Floru, tam jsou ale asi taky nějaké emulgátory, tak já nevím.
A mouka? Na zahušťování omáček? A hlavně, co cibulový základ, když se cibule nesmí?
Napadlo mě, jestli byste mi případně neposlala Váš mail, ať to tu nezahlcujeme :D, i když možná Josef se synem taky budou zkoušet :)

Zdeňka

Příspěvek od Zdeňka » pát 14. pro 2012 13:37:26

Soni, mouku i cibuli používám, nám sk.č.1 nijak nevadí.. taky mléko, smetanu, máslo (snažím se čerstvé, margariny jsme zrušili), vanilkového pribináčka..
Jinak si zadejte do vyhledavače "překladač vět" a zkopírujte si tam text HIT a máte to bez starostí. Stránky můžete s překladem rovnou vytisknout ;) všechno potřebné tam najdete..

Soňa

Příspěvek od Soňa » pát 14. pro 2012 18:13:00

Zdeni, moc, moc děkuju. Pomaličku to zkusíme, v neděli vytisknu, tak jak jste mi poradila a uvidíme ;) . Určitě se potom ozvu, zatím se mějte prima. Přeju Vaší rodině, Terezce a všem tady krásné Vánoce :)

Odpovědět