.Něco s tím dítětem je. Nemá Tourettův syndrom?

Zdraví

Něco s tím dítětem je. Nemá Tourettův syndrom?

Ve škole stále vyrušuje, při hodinách chrochtá, škube rukou, hází patkou a nesoustředí se na vyučování. Stejné je to v kině či divadle. Prostě nevydrží být chvíli v klidu. Možná má na vysvědčení dvojky z chování a vám tečou nervy.

Co to s tím klukem je?

tourDříve, než se na něj začnete doopravdy zlobit, připusťte možnost, že za své neobvyklé chování vůbec nemůže.  Možná trpí Tourettovým syndromem a je ze sebe stejně nešťastný jako vy z něj. Je to totiž neurologické onemocnění postihující mozek, které zdaleka ne každý lékař dokáže diagnostikovat. V povědomí našich zdravotníků je pouhých pět let, učitelé ve školách ani mnozí lékaři či psychologové prakticky o jeho existenci nevědí.

Já jsem si o něm povídala s Mgr. Miroslavou Bendovou, psycholožkou poradny Občanského sdružení Atos - lidí trpící tímto postižením.

Kdy se začíná nemoc projevovat?
Nejčastěji tak kolem 4-5 let, ale klidně až v osmi. Vyvolá ho nějaká stresová zátěž. Nástup do školky či školy, stěhování, úmrtí v rodině a tak dále.

Jaké jsou symptomy nemoci?
Ty jsou opravdu pestré. Nemoc postihuje jádra mozkových buněk a v první řadě způsobuje nekontrolovatelné svalové záškuby, takzvané tiky. Ty mohou být jen slabé - například mrkání oka, nebo velice silné. Člověk například bouchá rukou o hranu stolu, až si zlomí kost. Tiky se vyskytují v celé oblasti těla od obličeje až po konce prstů u nohy. Kromě tiků a grimas se Tourettův syndrom projevuje i zvukově. Postižení posmrkávají, chrochtají, vykřikují, dokonce někdy i celé věty. Ty často mívají nevhodný až obscénní obsah. Příznaky se vždy horší stresem.

To opravdu nelze udržet takové vykřikování vět na uzdě?
Chvíli ano. Mnoho mých klientů tvrdí, že pár minut vydrží i v klidu bez tiků, ale dá to velké úsilí a nemůžou se v té chvíli soustředit na nic jiného - například na učení. Nakonec je však puzení stejně přemůže a příznaky jsou o to silnější.

Je tahle nemoc spojena ještě s jinými potížemi?
Ano, obvykle se přidružuje hyperaktivita, lehká mozková disfunkce, poruchy chování, neklid, nutkavé pocity a myšlenky, puntičkářství, prováděním různých rituálů - kompulzivně obsedantní porucha, výbušnost, agresivita, sebepoškozován, deprese... Všechny tyto potíže ale nemusí být přítomny. To jen u těch nejtěžších případů.

Jak porucha vzniká?
Přesnou příčinu ještě nikdo neobjevil. Ví se jen, že je z velké části dědičná, vliv mají léky užívané matkou v těhotenství (například na potlačení nevolnosti a zvracení) a to, že muži jsou postiženi až čtyřikrát častěji než ženy.

Je to zřejmě hodně vzácná porucha...
Vůbec ne. Podle výzkumu jí trpí jeden člověk z dvou tisíc zdravých, což je jen na hlavní město 5000 postižených.

Dá se Tourettův syndrom nějak léčit?
Nedá. Mnoho lidí ani neví, že jím trpí. Ti, kterým byl diagnostikován a mají velké společenské potíže, ho někdy tlumí antidepresivy a tlumicími léky, ale to je zase vyřadí z normálního vnímání, takže to není dlouhodobé řešení. U každého pátého pacienta příznaky vymizí s nástupem dospělosti, u některých se hodně zmírní. Zhruba polovina se s nimi musí naučit žít.

Jak pozná rodič, že by jeho dítě mohlo trpět tímto syndromem?
Podle toho, že dítě není schopno své projevy kontrolovat. Dělá je, i když nechce. V mnoha případech jsou označovány za zlozvyky, kterým je třeba se odnaučit, ale tím se ještě zhorší! Ne každý tik je ale Tourettův syndrom, o tom je uvažováno až rok poté, co obtíže nastaly.

Jak se mají rodiče k takovému dítěti chovat?
K dětem je třeba přistupovat vlídně, shovívavě, trpělivě a poskytnout jim dobré rodinné zázemí. Není správné zlobit se na děti kvůli jejich tikům a poruchám chování, i když se nezřídka jeví jako „zlobení“. Nemohou za ně. Chybou nepoučených rodičů a pedagogů bývá snaha děti „zlozvyky“ odnaučovat a trestat je za nezdary.

Trpí děti ve škole?
A jak! Bývají terčem posměchů a šikany jak od spolužáků, tak od učitelů. Mají problémy v kontaktech s ostatními, s kamarády, často i s navazováním prvních lásek. Trpí komplexy méněcennosti, nevěří si, bývají třídními outsidery. Je to však jen nepochopením jejich potíží, protože inteligence nijak zasažena není! Školní nároky však musí být přizpůsobeny možnostem takových dětí.

A to znamená co?
Učitelé i děti by měli být seznámeni s diagnózou postiženého a jeho projevech, za které nemůže. Ve škole je nutné předejít nežádoucímu stresu. Žák musí mít k dispozici přesný rozpis výuky, domácích úkolů a termínů zkoušení. Učitel by měl cíleně upevňovat pravidelné návyky, a tím během výuky navodit pocit jistoty. U dětí s TS je častá porucha počítání (dyskalkulie), čtení (dyslexie) a psaní (dysgrafie). Na místě je proto ústní zkoušení, písemné testy jsou nevhodné, zvláště je-li čas na jejich provedení omezený. Vyučování by mělo probíhat ve třídách s malým počtem žáků. Žák s TS potřebuje volnější režim výuky s vyšším množstvím přestávek a možností uvolnění během hodin.

Kde by při podezření na Tourettův syndrom měli lidé hledat pomoc?
Nejlépe je to v našem sdružení ATOS. Do naší poradny docházejí děti i dospělí. Spolupracujeme i s odborníky z řad lékařů.

Kontakty:

Adresa: Občanské sdružení ATOS, Goetheho 15, Praha 6, 160 00

Předseda:  MUDr. Ondřej Fiala, tel: 607 724 338

odborná konsultace: prof. MUDr. Evžen Růžička, DrSc.

e-mail: atos@atos-os.cz

web: www.atos-os.cz

15.04.2010 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Dante Alighieri [*]

  Rikina — #16 Když jsem chodila na střední, v jiné třídě byl student s přezdívkou Auto. "Jezdil" po škole, jednou rukou řadil, druhou točil volantem a když zahýbal, mrkal příslušným okem jako blinkrem...

  superkoškarma: 0 16.04.2010, 00:00:39
 2. avatar
  [18] Eva Soukupová [*]

  Eva_Fl — #17 Vim, vim. Taky tady na ně máme kontakty a občas je i využijem Sml67

  superkoškarma: 0 15.04.2010, 22:52:57
 3. avatar
  [17] Eva_Fl [*]

  Eva Soukupová — #14 Evi, ted mluvim fakt vazne. Kdyz jsem nevedela, zavolala jsem do Ustavu pro jazyk cesky. Vzdycky byli mili a ochotni. Zkus to. Ja totiz nevim. Myslim, ze s tvrdym, ale ja uz nejsem zadnej dobrej cestinar. Malo cesky ctu a mluvim. Sml15Sml15Sml15

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #18
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 20:03:54
 4. avatar
  [16] Rikina [*]

  A jak se tedy určí, že zrovna u konkrétního jedince XY jde o syndrom, a nikoli o spratka nevychovaného? Sml80 Je nějaký způsob, jak zjistit, že jádra mozkových buněk jsou skutečně poškozena, nebo se to jenom tak odhaduje podle těch mnoha různorodých příznaků - tenhle jo, a ten druhý ne? Syn měl na ZŠ spolužáka, který vytrvale "dělal mašinku". Vydával zvuky jako lokomotiva, ššš - húúú a tak podobně. Sml57 Vypadal, že si to ani neuvědomuje, a když byl za tento projev kárán, neb příležitost nebyla vhodná pro hlasitou mašinku, koukal jako bulík, aniž by byl schopen nějak rozumně zareagovat. Kdo ví, možná výše uvedený syndrom měl. Ale to se to ještě nevědělo, a tak byl prostě "divný". Sml80 V dospělosti ho to přešlo, a chová se zcela normálně. Tak nevím.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #19
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 17:35:47
 5. avatar
  [15] páťa [*]

  Kamarádky 8 letý syn Tourettův syndrom má a nemá to s ním vůbec jednoduché. Objevilo se mu to v době kdy od nich odešel jeho otec.

  superkoškarma: 0 15.04.2010, 14:12:56
 6. avatar
  [14] Eva Soukupová [*]

  Eva_Fl — #10 já pořád přemýšlím, jestli jsou tyhle věci dys, nebo dis. Na netu je obojí a já v tom mám pořád bordel :( Známá po krátké úvaze konstatovala, že se píše obojí, jen nekteří jsou víc navtrdlí a jiní míň Sml57

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #17
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 14:08:57
 7. avatar
  [13] átéčko [*]

  Eva_Fl — #12 Jo! Zasloužily by někdy na prdel. MatkySml22

  superkoškarma: 0 15.04.2010, 13:28:52
 8. avatar
  [12] Eva_Fl [*]

  átéčko — #11 to je fakt. Asi nam taky zamerictely, co? Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31

  1. na komentář reaguje átéčko — #13
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 13:25:44
 9. avatar
  [11] átéčko [*]

  Eva_Fl — #10 Sml30Dlouho jsi tu nebyla, nevíš co se zatím stalo se zlatými českými dětmiSml30

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #12
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 13:19:15
 10. avatar
  [10] Eva_Fl [*]

  Eva Soukupová — #8 jak nedostala? Ja jsem cela dys. DYSEva_FlSml57

  Moc se spratci resej. Sml22 

  átéčko — #6 ano, ono je tady taky tak nejak vic obyvatel. Sml58Sml58Sml58Sml58 A ja bych US deticky mlatila od jara do jara. Neskutecny. Vlastne asi by potrebovali pres drzku rodice, protoze co jim tady dovolej, nema obdoby. Zlaty cesky decka.

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  2. na komentář reaguje Eva Soukupová — #14
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 13:16:49
 11. avatar
  [9] átéčko [*]

  ToraToraTora — #7 No právě!Sml67

  superkoškarma: 0 15.04.2010, 12:50:47
 12. avatar
  [8] Eva Soukupová [*]

  já to viděla taky, sice bez zvuku, ale pochopila jsem o čem je řeč.

  Eva_Fl — #1 bys koukala, viď, kdyby Ti někdo tu léčebnou "po čuni" vrátil jako prevenci, abys to nedostala taky Sml57 Sml52

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #10
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 12:50:42
 13. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  átéčko — #6 Na ten pořad jsem koukala. Ten manžel musí být asi opravdu optimista každou buňkou a jeho žena adept na svatozář. Já jim fandím. Každopádně to byl takový impuls, že i takhle omezující a ponižující choroba nemusí znamenat vyřazení ze společnosti a pertnerského života.

  1. na komentář reaguje átéčko — #9
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 12:05:29
 14. avatar
  [6] átéčko [*]

  Eva_Fl — #1 Evo, a v tom pořadu říkali, že v USA je mnoho těchto případů a ještě více vykřikují neslušná slova, nebo věty. Myslím, že tvé "počuni" by to nevyřešiloSml23

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #10
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 11:10:19
 15. avatar
  [5] átéčko [*]

  Tanzánie — #4 Dívala jsem se. Je to děs. Ten manželský pár, v němž manžel trpěl tímto syndromem mě donutil přemýšlet, jestli bych to já zvládla u svého muže. Tu paní obdivuji.

  superkoškarma: 0 15.04.2010, 11:08:55
 16. avatar
  [4] Tanzánie [*]

  Suzanne — #3 přesně takSml22znám z netu rodinu , kde jedno z dětí má tento syndrom a když paní popisuje jejich zážitky, tak si kolikrát říkám zlatej péta. Sml15

  nedávno na nově v pořadu vizita, byl jeden z dílů tomuto onemocnění věnován

  http://vizita.nova.cz/clanek/diagnoza/dalsi-dil-vizity-o-zahadnem-syndromu.html

  ta paní potom na svém blogu mmj napsala:

  Ve skutečnosti, to, co tam ukazovali byl slabý čajíček. Možná je to ale dobře, protože rodinky v počátečním stádiu nemoci nemá smysl strašit. I když... upozorněni by měli být. Možná mi chyběla problematika těch vidin, OCD a ADD..ale asi to byl krátký pořad a šlo spíše o zevrubné seznámení s "exotickou" nemocí, než o hlubší rozbor nemoci.

  _____________-

  proč to sem dávám?

  abych předešla podobným názorům, které zaznely dole..i když vím, že z neznalosti.

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 08:10:21
 17. avatar
  [3] Suzanne [*]

  maje — #2 Eva_Fl — #1 No jo, ale oni dostávají po čuni i dneska. A blbí nejsou. Znám jednoho pana inženýra, který to má, resp.jak stárne, tak se to lepší. Je to chytrý člověk, píše knihy, je velmi moudrý. Kdyby nepotkal osvíceného pana učitele, skončil by jako outsider.

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #4
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 07:59:57
 18. avatar
  [2] maje [*]

  Eva_Fl — #1 a když mu např. nešlo čtení, tak byl blbej Sml24

  1. na komentář reaguje Suzanne — #3
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 07:16:40
 19. avatar
  [1] Eva_Fl [*]

  Za meho mladi by takovy jedinec dostal jednu po cuni a bylo by po tikach.Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje maje — #2
  2. na komentář reaguje Suzanne — #3
  3. na komentář reaguje átéčko — #6
  4. na komentář reaguje Eva Soukupová — #8
  superkoškarma: 0 15.04.2010, 01:13:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Novinky

Dnešní vydání

Hafici.cz

Nakupujte originály

Svatba.cz

Nové v rubrice

Doporučujeme

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Náš tip

Doporučujeme