Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

zdravi.iDNES.cz

Speciál o těhotenství a porodu


Středa, 25. února 2009. Svátek má Liliana | dukáty | Nastavit jako domovskou stránku

Tourettův syndrom: nemoc, kterou zřejmě trpěl Mozart

velikost textu:
5. prosince 2008  6:00
Možná jste si jich někdy všimli. Jsou nápadní zvláštními trhavými pohyby, grimasami nebo podivnými zvukovými projevy. Tito lidé pravděpodobně trpí onemocněním, se kterým se podle historiků a lékařů potýkal také W. A. Mozart nebo spisovatel Charles Dickens. Jmenuje se Tourettův syndrom.
Tourettův syndrom nesouvisí s inteligencí, ale není výjimkou, že postihuje nevšedně nadané osobnosti.foto: Isifa

Tourettův syndrom nesouvisí s inteligencí, ale není výjimkou, že postihuje nevšedně nadané osobnosti.

Tourettův (čtěte Turetův) syndrom je vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění, způsobené vrozeným postižením hlubokých částí mozku, takzvaných bazálních ganglií. Je v podstatě nevyléčitelný.

Neodbytné tiky

Porucha se projevuje především tiky (možná budete překvapeni, ale toto slovo se čte jako tyky!). Mezi nejčastější patří mrkání, škubání hlavou a končetinami, různé grimasy a mimické záškuby. Tiky však mohou mít i zvukovou podobu, což se projevuje například chrochtáním, posmrkáváním, mručením, hekáním, vydáváním skřeků nebo pískáním. Lidé s Tourettovým syndromem také často vykřikují různá slova a nekontrolovaně opakují určité věty, které nemusejí dávat smysl.

V některých případech se jedná o vykřikování obscénních slov, a tak lidé s Tourettovým syndromem často vyvolávají zděšené a znechucené reakce okolí. Koprolálií neboli nutkavým vykřikováním sprostých slov trpí podle odhadů patnáct až třicet procent pacientů s Tourettovým syndromem.

"Tyto zvukové tiky mohou mít nevhodný nebo neslušný obsah. Vyskytují se mnohokrát za den a zhoršují se při stresu. Přitom typ, intenzita a tíže tiků se může v čase měnit. Tiky předcházejí nepříjemné pocity, jimiž je pacient k provedení tiku donucen, jako třeba pálení v očích před mrknutím, ztuhnutí šíje před záškubem hlavy. Po vykonání tiku nepříjemné pocity ustoupí a nastává dočasná úleva,“ vysvětluje přednosta Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Prof. MUDr. Evžen Růžička, náš přední odborník na problematiku Tourettova syndromu.

Hlava jako papiňák

Život lidí s "tourettem“ není zrovna snadný. Jejich onemocnění je totiž provázeno častým neklidem, nesoustředěností, neposedností, nutkavým jednáním a myšlenkami, puntičkářstvím, prováděním různých rituálů, výbušností, ale v některých případech také agresivitou a sebepoškozováním. Někteří z nich se navíc potýkají s úzkostí a depresemi. Onemocnění bývá často spojování s obsedantně-kompulzivní poruchou, která se vyznačuje nutkavým opakováním určitých činností.

Lidé s touto nemocí zkrátka pociťují přetlak, intenzivní neodbytný pocit, který jsou prostě nuceni občas "vypustit“ v podobě pohybů či zvuků. Tiky jsou sice potlačitelné vůlí, ale jenom do určité míry.

"Tourettovým syndromem trpí nejméně padesát ze sta tisíc lidí, u dětí je to celé jedno procento,“ upozorňuje neurolog. "Muži jsou přitom postiženi třikrát až čtyřikrát častěji než ženy.“

Onemocnění se nejčastěji začíná projevovat v dětství kolem sedmého roku, nejpozději však do jedenadvaceti let. V pubertě nastává přechodné zhoršení všech příznaků. U dvaceti procent případů nemoc zcela vymizí.

Neposedný Mozart

Tourettův syndrom nesouvisí s inteligencí, ale není výjimkou, že postihuje nevšedně tvořivé a nadané osobnosti. Trpěli jím údajně hudební skladatelé W. A. Mozart a Erik Satie nebo slavný spisovatel Charles Dickens.

Podle Evžena Růžičky je většina osob s Tourettovým syndromem schopna vést plnohodnotný život. Nevyžadují přitom žádnou zvláštní péči ani léčbu, ostatní by k nim však měli přistupovat s vlídností a shovívavostí. Nejen rodiče by si měli uvědomit, že tiky nelze v žádném případě "odnaučit.“ V každém případě je nutný individuální přístup a velká dávka trpělivosti, protože toto onemocnění je často spojeno s poruchou počítání, čtení a psaní, ale i pozornosti.

Od roku 2001 u nás působí Asociace pacientů s Tourettovým syndromem (www.atos-os.cz) poskytující mimo jiné poradenství pacientům a jejich rodinám.

Autoři:

  •  iDNES.cz
  • ima


Reklama


Reklama


Reklama


Reklama

Vysokoškoláci

ACCOUNT MANAGER - IT Business ...

Stimul - personální poradenství

S maturitou

Vedoucí pily

LST a.s.

nabízený plat:30 000 - 50 000

Vyučení a ostatní

Zedník (71221)

Trakce, a.s.

nabízený plat:14 000

Právě teď nabízíme 8290 vozů

Peugeot 407 Coupe Pack 3,0 V6

Peugeot 407 Coupe Pack 3,0 V6
stav: předváděcí
cena (s DPH): 646 000 Kč
A.L.L. production, s.r.o.

A.L.L. production, s.r.o.

Distributor tisku. Patříme mezi největší firmy zabývající se službami pro vydavatele tisku.

EKOPANELY CZ s.r.o.

EKOPANELY CZ s.r.o.

Výroba a prodej ekopanelů, montované rodinné domy, garáže, ekologické stavby, zahradní domky.

NORE TRADE s.r.o.

NORE TRADE s.r.o.

Kuchyňské studio Brno, kuchyně Hanák, bytový nábytek, návrhy interiérů, žula, solidstone, corian.

Diskuse

Tourettův syndrom: nemoc, kterou zřejmě trpěl Mozart

Tourettův syndrom

No když jsem si přečetl symptomy nemoci tak jsem zjistil, že...

Podivejte se sem

Spis nez to domacke video z Youtube se podivejte na tohle http://sixtyminutes.ninemsn.com.au/article.aspx?id=630300 to...

Re: Podivejte se sem

presne tohle je ono a ne ten rozmazleny fracek,jenze to by si...

Re: Podivejte se sem

i to v té ukázce z článku je "ono".. Když jste takový...

V obchodaku pokrikoval na cerny negre a chechtal se

Videl jsem dokument o chlapkovi v americe. Delal podobny veci,...

počet příspěvků: 17, poslední 27.12.2008 07:52


Reklama


reklama


Reklama

ReklamaReklamaReklama